pytanie zadane 13 marca 2019 w Informatyka przez użytkownika Gość
zmienione kategorie 13 marca 2019 przez użytkownika

Co to jest plik o rozszerzeniu .pdu i jakim programie otworzyć pliki w tym formacie?

Mam takie pliki, gdy zgrywałem ze starego telefonu, ale nie wiem co to jest?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 marca 2019 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Pliki w formacie PDU (skrót z ang. protocol description unit), są to wiadomości sms lub częściej mms, wysyłane między telefonami właśnie w trybie PDU. Nie zagłębiając się w  kwestie techniczne, tego typu pliki, to są po prostu zakodowane popularne wiadomości MMS (Multimedia Messaging Service), czyli smsy ze zdjęciem.

pliki w formacie .pdu

Jeśli pliki uzyskałeś zgrywając ze swojego telefonu i znajdowały się one w folderze mms, znaczy że są to wiadomości tekstowe + zdjęcie. I jeśli taki mms zawierał tylko samo zdjęcie bez tekstu (najczęstszy przypadek przy wysyłce wiadomości MMS), to będziesz mógł odczytać te pliki w dość prosty sposób.

Najpierw należy zmienić rozszerzenie plików z .pdu na .jpg, aby system uznał je za pliki graficzne w formacie JPG. Aby to zrobić musisz zmienić rozszerzenie plików, tak jakbyś zmieniał nazwę pliku, z tym że zmieniasz wszystko po prawej stronie kropki na jpg

zmiana formatu pliku z pdu na jpg

Wyskoczy okienko z ostrzeżeniem, które należy zignorować i dać na Tak

Gdy zmiana formatu pliku zostanie wykonana poprawnie, ikonka powinna się zmienić na plik graficzny, jednocześnie zostanie skojarzona z programem do otwierania zdjęć w JPG. Najczęściej w systemie Windows jest to Przeglądarka fotografii systemu Windows.

zmiana rozszerzenia pliku na jpg

Niestety w tej chwili jeszcze nie otworzymy pliku, gdyż w standardowej windowsowej przeglądarce zdjęć, wyskoczy taki komunikat:

Przeglądarka fotografii systemu Windows nie może otworzyć tego obrazu, ponieważ nie obsługuje tego formatu pliku lub nie zainstalowano jej najnowszych aktualizacji.

Ale jest i na to sposób. Wystarczy pobrać i zainstalować bardziej rozbudowany program do otwierania plików graficznych - IrfanView (darmowy). Za jego pomocą pliki w których zmieniłeś rozszerzenie z .pdu na .jpg, powinny prawidłowo się otwierać. Pod warunkiem oczywiście, że były to mmsy tylko z samym zdjęciem, bez dodatkowego tekstu, który jest możliwy przy tego typu wiadomościach.

...