pytanie zadane 9 marca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika
otagowane ponownie 11 grudnia 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 marca 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Dzik to ssak pochodzący z rodziny świniowatych, którego spotkać można w lasach Europy, Azji i północnej Afryki, choć występują prawie wszędzie, prócz wysokich górskich terenów. Potrafią przystosować się do każdych warunków, dlatego też określa się je mianem eurytopa, bo zniosą duże wahania różnych temperatur. 

Jeśli chodzi o nazwy poszczególnych osobników dzika to są to:

- odyniec - samiec dzika od 4 roku życia (może ważyć nawet 200 kg),

- locha - samica dzika (może ważyć nawet 150 kg),

- warchlak - młody dzik, który nie ukończył jeszcze 1 roku życia,

- przelatek - młody dzik do ukończeni 2 roku życia,

- wycinki - samce dzika między 3-4 rokiem życia,

- samura - stara samica dzika.

Całe stado dzików określa się mianem watahy, którą przewodzi locha. Pojedynczo z całej rodziny dzików żyją odyńce i młode samce, które do watahy przyłączają się jedynie na czas godów. Potem na przełomie marca-kwietnia rodzą się małe dziki. Średnio jest to od 2 do 10 warchlaków i mają one żółtawe pasy po bokach tułowia. Warchlaki leżą z lochą w legowisku przez około 2 tygodnie, po czym już biegają za mamą po lesie. Jeśli spotkasz lochę z młodymi lepiej zejść im z drogi, gdyż matki bardzo bronią swoje warchlaki. Dlatego trzeba pamiętać, że tam gdzie las, mogą być również dziki. Stado loch i warchlaków buchtuje w lesie, czyli szuka pożywienia. Dziki lubią drobne szkodniki, padlinę, żołędzie, korzonki, jagody, zioła, grzyby oraz bukowe orzeszki. Czasem też dostają się ona na pola uprawne, gdzie zjadają ziemniaki. 

rodzina dzików

Dziki to zwierzęta, które się łowi, są one zwierzyną łowną. Później ich kły i skóry stanowią trofea myśliwskie, zaś mięso, czyli dziczyzna, jest zjadana, gdyż jest to bardzo smaczne mięso (niskotłuszczowe). 

Dziki żyją w stanie wolnym, dzikim, gdzie dożywają nawet 27 lat. Mają one długość ciała 150-180 cm i metr wysokości. Dzika od świni można odróżnić po tym, że dziki są szersze z przodu, a świnie z tyłu. Mają też dłuższy i zarośnięty ryj (gwizd), kły (haki - u loch, oręż - u odyńców, fajki - kły górne, szable - kły dolne), zawsze stojące uszy (słuchy) oraz prosty ogon zakończony chwostem, czyli kępką włosów. Sierść dzika, czyli szata jest gęsta, twarda i zazwyczaj czarna, brunatna lub siwa. Z włosia dzika, czyli szczeciny robi się szczotki naturalne do włosów. To co łączy je z domowymi świniami to taplanie się w błocie. Dziki też to uwielbiają, a potem, po takiej błotnej kąpieli, "malują" drzewa, czyli się o nie ocierają, nacierając szczecinę żywicą z pni drzew. Dziki mają świetny słuch i węch, za to słabszy wzrok. 

...