pytanie zadane 17 lutego 2019 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 17 lutego 2019 przez użytkownika
edycja 1 października 2021 przez użytkownika

Standard USB (z ang. Universal Serial Bus) jest chyba najpopularniejszym, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. Dzięki niemu możemy korzystać z popularnych urządzeń typu myszki komputerowe, klawiatury, pendrive, dyski USB czy urządzenia drukujące.

W jaki sposób rozpoznać typ portu USB po kolorze?

No właśnie, jak pewnie zauważyłeś gniazda i wtyki popularnego standardu USB, różnią się od siebie kolorami "języczków" w środku. Różnią się dlatego, że każdy kolor przypisany jest od innego standardu szybkości transmisji. A standardów mamy aż trzy a właściwie cztery.

USB 1.x (najczęściej 1.0, 1.1)
USB 2.x (najczęściej 2.0)
USB 3.x (najczęściej 3.0 i 3.1)
USB charging ports (to nie jest typowy standard, raczej rozszerzenie funkcji)

I teraz jeśli mamy urządzenie z gniazdem np. 3.0, to skąd mamy to wiedzieć, że nie jest ono z typem USB 1.0 lub 2.0? Dlatego właśnie wprowadzono kolory gniazd i wtyczek, aby na pierwszy rzut oka poznać standard USB, bez patrzenia w specyfikację techniczną urządzenia.

No to lecimy po kolei.

USB 1.x
 

gniazdo:

gniazdo białe usb 1.0

wtyczka:

wtyczka biała usb 1.0

USB w wersji 1.x, było pierwszą wersją tego typu złącza i jest koloru białego. Powstało w roku 1998. Najczęściej możesz spotkać dwa tego typu wersje - 1.0 i 1.1. Ta nowsza wersja 1.1 pozwala na transmisje danych, maksymalnie do 1,5 MB/s (12 Mbit/s).
 

USB 2.x
 

gniazdo:

gniazdo czarne usb 2.0

wtyczka:

tyczka czarna usb 2.0

USB w wersji 2.x (high speed), jest oznaczony kolorem czarnym kolejną odsłoną tego złącza i oczywistym następcą USB 1.x. Standard został stworzony w 2000 roku. Urządzenia wyposażone w gniazdo USB 2.0, mogą przesyłać dane z prędkością do 60 MB/s (480 Mbit/s). USB 2.0 jest w pełni kompatybilne z USB 1.x.


USB 3.x
 

gniazdo:

gniazdo niebieskie usb 3.0

wtyczka:

wtyczka niebieska usb 3.0

USB w wersji 3.x (superspeed) jest najnowszym standardem tego złącza i oznaczony kolorem niebieskim. Ten standard USB powstał w 2008 roku. Najczęstszy typ ma oznaczenie 3.0 (lub USB 3.1 Gen 1) i pracuje z szybkością max. 5 Gbit/s, więc świetnie nadaje się do dużych pamięci flash (pendrive) i dysków HDD USB. Istnieje jego szybsza wersja oznaczona jako USB 3.1 Gen 2, która pracuje do 10 Gbit/s. Oba złącza USB 3.0 i 3.1 są kompatybilne z wcześniejszymi wersjami 1.x i 2.x.


USB charging ports
 

usb charging ports 

Złącze USB w wersji tzw. sleep and charge. Jest to niestandardowe złącze USB do ładowania w trybie uśpienia, ale warto o nim wspomnieć, gdyż też występuje i ma oddzielne oznaczenie kolorem czerownym (bardziej pod różowy). Występuje również w kolorze pomarańczowym. Za pomocą tego złącza USB można ładować urządzenia, takie jak np. smartfony, gdy urządzenie jest w trybie uśpienia, bez potrzeby jego uruchamiania.

komentarz 24 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Prosto czytelnie i na temat. Dziękuję , nie mam pytań.
komentarz 1 października 2021 przez użytkownika Gość
a jest jeszcze pomarańczowy... wrócę tu, by o nim poczytać

i czym się różni czerwony od reszty? bo nie rozumiem

/Szymon
komentarz 1 października 2021 przez użytkownika
Pomarańczowy ma podobne działanie co różowy. A różnica? Taka, że za ich pomocą można ładować urządzenia (np. smartfon), gdy komputer lub laptop posiadający taki port jest uśpiony. Zresztą i tak w nowych sprzętach porty USB 3.0 mają taką samą opcję.
...