dhosting
pytanie zadane 17 lutego 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 lutego 2019 przez użytkownika

Lampart, leopard czy pantera to zwierzęta należące do rodziny kotowatych i są to określenia oznaczające to samo zwierzę. Wygląda tak:

lampart leopard

Spotkać je można w Afryce oraz w południowej i środkowej Azji, gdyż tam panuje odpowiedni dla niego klimat. Jest wilgotno, występują lasy, ale również suche sawanny, tereny górzyste i równiny. Lamparty zostały wytępione w takich miejscach jak: Zanzibar, Azja Mniejsza, wyspa Samos, Afganistan, Zakaukazie i Przedkaukazie. 

Lamparta poznamy po zaokrąglonych uszach na dość małej głowie, szerokich łapach oraz po ciemnych plamach układających się w rozetki, które w środku są puste (jaguary amerykańskie mają w środku rozetki plamki). Tu warto wspomnieć, że występują również czarne pantery, które posiadają więcej melaniny od swoich "jaśniejszych" kuzynów, ale i na nich możemy dostrzec charakterystyczne cętki. W lasach można spotkać mniejsze pantery niż te żyjące na sawannie. Poza tym te drugie mają jaśniejsze futro. 

czarna pantera gatunek leoparda

Odwiedzając miejsca występowania leopardów za dnia możemy dostrzec je leżące i wypoczywające na gałęziach drzew, choć ciężko je dostrzec, gdyż unikają one ludzi. Leopardy polują nocą i prowadzą raczej osiadły tryb życia. Ich pożywienie to głównie: lisy, zające, ryby, perliczki, węże, antylopy, szakale. czasem bywa, że polują też na zwierzynę hodowlaną. 

...