pytanie zadane 9 lutego 2019 w Multimedia/RTV przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 lutego 2019 przez użytkownika
edycja 31 stycznia 2024 przez użytkownika

Obecne modele telewizorów są takim domowym centrum multimedialnym, który współpracuje z innymi urządzeniami elektronicznymi. Posiadają one wiele gniazd za pomocą których, możemy połączyć z telewizorem takie urządzenia jak kino domowe, konsolę gier, komputer czy nawet połączyć z internetem. Gniazda te znajdują się w tylnej lub bocznej części tv i różnią wielkością i wyglądem.

Poniżej przedstawiam listę gniazd (złącz) występujących w telewizorach:

Wygląd gniazda Nazwa Opis
gniazdo zasilające ac in IEC C14 Gniazdo zasilające telewizor w prąd. Używane jest gdy zasilacz znajduje się w środku tv.
złącze hdmi w telewizorze HDMI Złącze HDMI w najnowszych telewizorach, jest jednym z podstawowych gniazd. Za jego pomocą podłącza się większość urządzeń typu kino domowe, dvd, magnetowidy, tunery czy dekodery.
gniazdo usb 1.0 w telewizorze USB 1.0 Port USB w wersji 1.0 (biały "język") w tv jest równie popularne, jak w komputerach. Za jego pomocą można podłączyć do telewizora pamięci masowe, typu pendrive czy dysk HDD/SSD.
usb w wersji 2.0 w tv USB 2.0 Szybsza wersja portu USB. Zastosowanie j.w. z tym, że przesył danych odbywa się z większymi szybkościami niż za pomocą USB 1.0.
złącze scart SCART Złącze SCART (potocznie zwane euro lub eurozłącze), jest starszym typem gniazda telewizyjnego, które jest coraz rzadziej używane. Podłącza się za jego pomocą odtwarzacze DVD, tunery itp.
wejście antenowe w tv Antena IN Wejście antenowe, które łączy telewizor z anteną telewizji naziemnej DVB-T.
gniazdo vga
werjście rgb in
VGA / RGB IN Wejście te jest wykorzystywane do połączenia telewizora z komputerem PC. Za jego pomocą przesyłany jest obraz.
wejście audio RGB do komputera Audio IN (RGB/DVI) Wejście te podobnie jak powyższe, służy do połączenia komputera z telewizorem, z tym że za jego pomocą transmitowany jest dźwięk.
gniazdo rj45 RJ45 Gniazdo sieciowe RJ45, służy (podobnie jak te w komputerach) do podłączenia telewizora z siecią LAN i internetem.
gniazdo słuchawkowe w telewizorze gniazdo słuchawkowe Służy do podłączenia słuchawek do telewizora.
gniazdo pcmcia do modułów CI PCMCIA Gniazdo PCMCIA służy najczęściej do podłączenia modułów CI, czyli mniejszej wersji dekoderów telewizji satelitarnej. Oczywiście wtedy telewizor, powinien posiadać dodatkowe gniazdo TV-SAT.
gniazda cinch audio RCA audio Złącza bardziej popularne pod nazwą cinch. Za ich pomocą przesyłany jest analogowy dźwięk z/do innych urządzeń.
composite video Composite video J.w. z tym że za jego pomocą, przesyłany jest analogowy sygnał wideo.
złącza ypbpr w tv YPbPr Standard analogowego przesyłu sygnału audio i video. Najczęściej używany do podłączenia sprzętu DVD z telewizorem.
wejście optyczne audio SPDIF S/PDIF Złącze optyczne do cyfrowego przesyłania dźwięku. Używany przy podłączaniu do konsol lub kina domowego. Oznaczane również jako Digital Optical Audio (OUT)
złącze coax w telewozorze Coaxial Złącze koaksjalne (cyfrowe), które umożliwia przesyłanie dźwięku miedzy telewizorem, a innym urządzeniem typu kino domowe czy tuner.
złacze rs232c serwisowe RS-232C Gniazdo portu szeregowego za pomocą którego, tv podłącza się do zewnętrznych urządzeń sterujących. Złącze typowo serwisowe.
gniazdo tf gniazdo TF Adapter kart pamięci TF (skrót od transflash), czyli po prostu gniazdo na kary microSD.
gniazdo wireless control Wireless Control Używany jest w telewizorach marki LG. Podłącza się do nich bezprzewodowe kontrolery multimediów. Dzięki czemu, można przesyłać dźwięk i obraz bezprzewodowo z innych urządzeń.
gniazdo s-video S-Video Port odpowiedzialny za przesył obrazu wideo (bez audio) w lepszej jakości niż przez żółte Composite video. Często też nazywane jako super video. Za jego pomocą łączy się m.in. odtwarzacze DVD, kamery, konsole gier z telewizorem. Standard już coraz mniej używany w obecnych urządzeniach.

Jeśli nie ma na powyższej liście jakiegoś złącza, a który występuje w Twoim telewizorze, to napisz w komentarzu (+ zdjęcie mile widziane), wtedy uzupełnimy listę.

komentarz 22 września 2019 przez użytkownika Gość
Dzięki za szczegółową rozpiskę. Większość portów z tyłu telewizora to widziałem, ale nie znałem ich znaczenia. Część gniazd z czego widzę występuje również w innych sprzętach RTV jak np kino domowe.
komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

Obszerna lista. Właściwie to tylko nie wiedziałem do czego służy te pomarańczowe okrągłe gniazdo Coaxial. Nigdy nie używałem.

komentarz 28 sierpnia 2020 przez użytkownika Gość
SUPER,

dzięki za info,

pozdrawiam Autora
komentarz 2 kwietnia 2022 przez użytkownika Gość
Witam . Są też gniazda serwisowe , ale nie wiem co do nich podłączają serwisanci
komentarz 27 października 2022 przez użytkownika Gość

Brakuje DisplayPort, bo teraz jest coraz popularniejszy i zaczyna występować np. w kinach domowych lub ekranach.

...