To jest po prostu skrót z języka angielskiego, dotyczący gramatury papieru. Oznacza on jednostkę masy powierzchni kartek. Czyli z tego typu oznaczeniem, najczęściej spotkasz się, gdy będziesz kupował ryzę papieru do domu czy firmy. Oczywiście przed zakupem, warto zapoznać się co oznacza skrót oraz jakie wartości powinien mieć, w zależności od tego do czego chcesz papier wykorzystać.
Określenie gsm oznacza:
grams per square meter
czyli po polsku gramy na metry kwadratowe, które w skrócie po polsku najczęściej zapisuje się przy gramaturze (grubości) papieru jako g/m².
Czyli w twoim przykładzie, papier który posiadasz ma gramaturę 80 g/m². Jest to wartość która odpowiada najczęściej używanej zwykłej kartce papieru, który najczęściej używa się do drukowania umów, dokumentów, itp.
Gdy znamy gramaturę papieru, możemy w przybliżeniu ustalić jego grubość. Np. gdy ma on gramaturę 100 g/m², to jego grubość wynosi ok. 0,1 mm. Im większa gramatura tym grubszy i wytrzymalszy papier.
Podstawowe rodzaje papieru i ich gramatura:
do 25 g/m² - bibuła
25-150 g/m² - papier użytkowy
150-315 g/m² - karton
pow. 315 g/m² - gruba tektura
Ten parametr jest również bardzo przydatny podczas drukowania na urządzeniach komputerowych. Każdy model drukarki ma określny limit obsługi gramatury papieru. Powyżej tego limitu drukarka po prostu nie poradzi sobie z zadrukowaniem danej kartki. Dlatego jeśli chcesz wydrukować na grubszym papierze np. jakieś zaproszenie czy dyplom, musisz sprawdzić czy drukarka obsługują taką gramaturę .