pytanie zadane 15 stycznia 2019 w Różne przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 28 grudnia 2019 przez użytkownika

Na ryzie papieru pisze po angielsku i jakieś numery 80 gsm, co to oznacza?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 stycznia 2019 przez użytkownika
edycja 31 stycznia 2024 przez użytkownika

To jest po prostu skrót z języka angielskiego, dotyczący gramatury papieru. Oznacza on jednostkę masy powierzchni kartek. Czyli z tego typu oznaczeniem, najczęściej spotkasz się, gdy będziesz kupował ryzę papieru do domu czy firmy. Oczywiście przed zakupem, warto zapoznać się co oznacza skrót oraz jakie wartości powinien mieć, w zależności od tego do czego chcesz papier wykorzystać.

Określenie gsm oznacza:

grams per square meter

 czyli po polsku gramy na metry kwadratowe, które w skrócie po polsku najczęściej zapisuje się przy gramaturze (grubości) papieru jako g/m².

Czyli w twoim przykładzie, papier który posiadasz ma gramaturę 80 g/m². Jest to wartość która odpowiada najczęściej używanej zwykłej kartce papieru, który najczęściej używa się do drukowania umów, dokumentów, itp.

Gdy znamy gramaturę papieru, możemy w przybliżeniu ustalić jego grubość. Np. gdy ma on gramaturę 100 g/m², to jego grubość wynosi ok. 0,1 mm. Im większa gramatura tym grubszy i wytrzymalszy papier.

Podstawowe rodzaje papieru i ich gramatura:

do 25 g/m² - bibuła
25-150 g/m² - papier użytkowy
150-315 g/m² - karton
pow. 315 g/m² - gruba tektura

Ten parametr jest również bardzo przydatny podczas drukowania na urządzeniach komputerowych. Każdy model drukarki ma określny limit obsługi gramatury papieru. Powyżej tego limitu drukarka po prostu nie poradzi sobie z zadrukowaniem danej kartki. Dlatego jeśli chcesz wydrukować na grubszym papierze np. jakieś zaproszenie czy dyplom, musisz sprawdzić czy drukarka obsługują taką gramaturę .

komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Na gramatura trzeba patrzeć zwłaszcza przy tych grubszych kartkach jesli chcemy coś wydrukować na drukarce. Trzeba wiedzieć że drukarki tez maja zakres gramatury papieru ktory obsluguja.
komentarz 4 listopada 2021 przez użytkownika Gość
Ja bym nie pomyślała że skrót GSM może mieć coś wspólnego z papierem. Jak już to z siecią komórkową ;)
komentarz 8 listopada 2022 przez użytkownika Gość
poza gramaturą kartki papieru mogą się również różnić jasnością więc ciekawe jak to się oznacza
...