pytanie zadane 15 grudnia 2018 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 16 grudnia 2018 przez użytkownika
edycja 4 lipca 2023 przez użytkownika

W nowoczesnych telewizorach LCD, obecnie używa się gównie podświetlenia diodami typu LED. Dzięki czemu taki telewizor m.in. pobiera mniej prądu, niż starsze modele z tradycyjnym podświetleniem matrycy.

Niestety diody LED są też częstą przyczyną awarii telewizorów i monitorów. Diody LED mimo że mają długą żywotność, to też się przepalają. Wymiana zespołu podświetlenia LED czasami stanowi, zbyt duży koszt w stosunku do ceny TV.

Dlatego też warto zadbać o przedłużenie żywotności, tego ważnego elementu telewizora.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na czas trwałości diod LED jest stopień ich podświetlenia (świecenia). Jeśli w tv ustawiona jest jasność lub podświetlenie (różnie jest to nazywane) na 100%, to żywotność podświetlenia znacznie się skróci.

Aby zwiększyć żywotność diod, a co za tym idzie całego telewizora, powinno się ustawić jak najniższą wartość podświetlenia matrycy.

Najlepiej jakby było to ustawione poniżej 50%

jasność telewizora

ustawienie poziomu jasności w telewizorze

jasność w telewizorze na 40%

Jak widać, różne marki telewizorów mają to różnie nazwane. W jednych jest to jasność ekranu, a w innych podświetlenie

ustawianie podświetlenia ekranu telewizora

Oczywiście poziom podświetlenia, trzeba dopasować indywidualnie, żeby oglądane programy nie były zbyt ciemne. Można też pokombinować z ustawieniami kontrastu i jaskrawości, które to parametry nie mają wpływu na żywotność diod LED, tak jak jest to w przypadku podświetlenia.

Dodatkowym plusem tego zabiegu, jest nie tylko zwiększenie żywotności podświetlenia telewizora, ale również oszczędność prądu elektrycznego. Im większe natężenie podświetlenia, tym więcej telewizor zużywa prądu. Zmniejszając jasność, oszczędzamy na energii elektrycznej.

komentarz 2 lutego 2019 przez użytkownika Gość
edycja 2 lutego 2019 przez użytkownika
Rzeczywiście też o tym słyszałem od majstra co robił mi telewizor. Właściwie nie wiem po co mi to mówił, skoro telewizor wolniej będzie się starzał, to mniej zarobi na naprawach xD.

W każdym bądź razie też mówił że jak zciemnię obraz telewizora to dłużej mi potrzyma.
komentarz 3 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
To nawet logiczne dodatkowo przy ciemniejszym obrazie oczy sie mniej mecza.
...