walutomat

pytanie zadane 24 listopada 2018 w Informatyka przez użytkownika anonimowy

Czy jest jakaś darmowa alternatywa dla programu CorelDraw? Mam plik w jego formacie (.cdr) i chciałbym go otworzyć i coś w nim zmienić. Jest w o ogóle tama możliwość?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 listopada 2018 przez użytkownika

Jest kilka programów, za pomocą których można edytować pliki w formacie .cdr (czyli tworzone w programie CorelDraw), ale ja osobiście polecam darmowy program Inkscape.

Program Inkscape jest na otwartej licencji GNU General Public License, czyli można go używać całkowicie za darmo w celach prywatnych jak i komercyjnych.

program inkscape

Interfejs programu jest dość rozbudowany, ale jednocześnie przejrzysty jak na specyfikę tego typu programów. Poza wcześniej wspomnianym formatem .cdr, za jego pomocą możemy otworzyć i edytować dużo więcej formatów graficznych:

formaty graficzne obsługiwane przez program inkscape

Jeśli masz jakiś plik corelowski, to spokojnie będziesz mógł sobie go otworzyć i zedytować, bez potrzeby zakupu drogiej licencji komercyjnej.

edycja pliku cdr w programie inkscape

Inkscape posada wiele funkcji występujących w Corelu, ale oczywiście nie ma ich wszystkich 1 do 1. No ale jeśli narzędzie dostajemy bezpłatnie, to nie ma co za dużo kręcić nosem.

Program możesz ściągnąć z jego strony domowej - https://inkscape.org


Pliki corelowskie (cdr) można również otworzyć i edytować (w ograniczonym stopniu) w programie Draw, który wchodzi w skład darmowego pakietu LibreOffice.

komentarz 9 kwietnia 2019 przez użytkownika anonimowy
Właśnie zastanawiałem się czym mogę otworzyć plik cdr. Nawet nie wiedziałem że istnieje taki program jak Inkscape. Myślałem że pliki corelowskie można otworzyć gimpem ;)
...