pytanie zadane 29 września 2018 w Fauna i flora przez użytkownika
edycja 29 września 2018 przez użytkownika

Jakie szkodniki wyżerają dziury w liściach od truskawek? Tak wyglądają uszkodzone liście:

uszkodzone liście truskawki

nadgryziony liść truskawki

1 odpowiedź

odpowiedź 29 września 2018 przez użytkownika
edycja 27 grudnia 2020 przez użytkownika

Winowajcą tych dziur w liściach truskawek są owady o nazwie Psowacz różany (Allantus cinctus), który jak nazwa wskazuje żeruje głównie na liściach róży, ale również na liściach truskawek i poziomek.

psowacz różany

Psowacz różany wygryza miękisz liścia od spodniej strony, zostawiając dziury między nerwami liścia truskawek

psowacz różany wygryza liścia truskawki

Oczywiście ten robak to jest larwa owada o nazwie Psowacz różany, która wygląda jak gąsienica koloru zielonego lub ciemnozielonego pokryta białymi kropkami na grzbiecie. Główkę ma pomarańczową z czarną pręgą na środku.

Allantus cinctus

psowacze różane

psowacze różane niszczące liście

Charakterystyczne dla tych robaków jest to, że gdy nie żerują zwijają się w spiralę. Niestety gdy zaatakują liście truskawki, mogą mocno uszkodzić roślinę.

Poniżej zdjęcie jak wygląda larwa Psowacza różanego pod mikroskopem:

psowacz różany pod mikroskopem

Te robaczki jak widać niszczą liście truskawek, ale w innym artykule opisywaliśmy robaki, które niszczą owoce truskawek, przez co bezpowrotnie tracimy najważniejszy plon.

komentarz 18 maja 2019 przez użytkownika Gość
U mnie też były te robaki zjadające liście truskawek w ogródku. Pozbyłem się ich w prosty i naturalny sposób. Przejrzałem wszystkie liście i pozbierałem robaczki. Oczywiście to jest wykonalne, gdy mamy niewielką ilość zasadzonych truskawek ;)
komentarz 27 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Dobry sposób z tym zbieraniem, ja podobnie robiłem u siebie, ale warto dodać trzeba to zrobić ze dwa trzy razy w odstępach 1-2 dni. Bo za pierwszym razem nie wyzbierasz wszystkich robaków, dojdą jeszcze nowe lub te maleńkie poukrywane urosną.

Ale potem będzie świetny efekt, bo na drugi rok już nie będą niszczyć liści truskawek, gdyż one jakby dojrzały to chyba zakopują się w ziemi i na drugi rok atakują.
...