pytanie zadane 26 sierpnia 2018 w Historia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 26 sierpnia 2018 przez użytkownika
edycja 4 lutego 2024 przez użytkownika

Jagiellonowie - dynastia polskich, czeskich, litewskich i węgierskich królów, wywodząca się  bezpośrednio od imienia Władysława II Jagiełły, wielkiego księcia litewskiego, który został królem Polski w 1386 roku. Sam ród jest odgałęzieniem dynastii Giedyminowiczów, czyli władców litewskich, co widać na poniższym drzewie genealogicznym. Panowanie ostatnich dynastii Jagiellonów w XVI wieku, często określa się jako złoty wiek. Można śmiało powiedzieć, że dynastia Jagiellonów była jednym z  najważniejszych rodów, które panowały w Europie  Środkowo-Wschodniej. A jej panowanie miało kluczowe znaczenie w kształtowaniu historii naszego kraju i całego regionu.

Pod panowaniem Jagiellonów Polska odnosiła wiele sukcesów, jednym z większych była unia polsko-litewska, ustanowiona w wyniku ślubu Jagiełły z Jadwigą, która była królową Polski.

Drzewo genealogiczne rodu Jagiellonów:

drzewo genealogiczne jagiellonów

Niestety w XVI wieku ród ten zaczął słabnąć, gdyż nie rodzili się w nim męscy potomkowie.

Przedstawiciele Jagiellonów w Polsce panowali w latach 1386-1572, a czas ten uważa się za jeden z najważniejszych okresów w historii Polski.

Na powyższym drzewie genealogicznym na samym końcu umieściłem Zygmunta III Wazę, który co prawda ma powiązania z Jagiellonami, gdyż jego matką była Katarzyna Jagiellonka. Ale on sam, jest już zaliczany do rodu Wazów.

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Ale przejrzyste te drzewo, dzięki.
komentarz 2 listopada 2022 przez użytkownika Gość
Przydałyby się takie drzewa innych naszych rodów królewskich jak np. Piastów
...