pytanie zadane 19 sierpnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 sierpnia 2018 przez użytkownika
edycja 19 sierpnia 2018 przez użytkownika

Buty ze skóry naturalnej licowej, poza tym że ładnie się prezentują, to mają wiele zalet w porównaniu z butami ze skórą sztuczną (tzw. ekologiczną). Skóra licowa używana przy produkcji butów, to najczęściej skóra bydlęca, w odpowiedni sposób wyprawiona. Dużą zaletą takich butów jest to, że stopy w nich oddychają.

Oczywiście, żeby tego typu buty służyły długi czas, trzeba je odpowiednio konserwować. Skóra licowa jako, że jest skórą naturalną, ma to do siebie, że potrafi się odbarwiać, rysować czy zmieniać strukturę i kolor. Ale jeśli zadbasz o odpowiednią konserwację, możesz w prosty sposób przedłużyć żywotność tego materiału.

Konserwacja

konserwacja butów skórzanych

Do konserwacji butów ze skóry licowej najlepiej użyć specjalny krem do obuwia w kolorze skóry. Takie kremy oferują sami producenci butów. Nie należy używać past nabłyszczających i bezbarwnych. 

Pokrycie butów tego typu kremem, nie tylko zakonserwuje skórę, ale również w pewnym stopniu zamaskuje drobne defekty (zadrapania, przetarcia), które pojawiają się z biegiem czasu na powierzchni skóry

defekty na skórze licowej

Przed kremowaniem, należy wyczyścić buty wilgotną szmatką i poczekać, aż skóra wyschnie. Jeśli chodzi o suszenie butów ze skóry licowej, ważną rzeczą jest unikanie źródeł ciepła jak kaloryfery, piecyki, suszarki do włosów czy promienie słoneczne. Wystawienie skóry licowej na wysokie temperatury, może narazić ją na pękanie. Najlepiej jest suszyć w temperaturze pokojowej.

 Już suchą powierzchnię można zacząć czyścić np. miękką gąbką. Delikatnie wcierając w skórę krem, do odpowiedniego wyglądu.

pastowanie skóry licowej

Tą czynność należy robić, tak długo aż krem wchłonie się w skórę i nabierze lekkiego połysku.

A tutaj porównanie przed i po kremowaniu:

konserwacja skóry licowej

Widać efekt gołym okiem, zwłaszcza na czubku buta, który jest newralgicznym miejscem, gdyż często w pierwszej kolejności na nim wyciera się skóra. Po kremowaniu, skóra nabiera naturalnych (pierwotnych) kolorów.

wykremowana skóra licowa

wykremowane buty ze skóry naturalnej licowej

Buty nabrały blasku i wyglądają jak nowesmiley

komentarz 7 lutego 2019 przez użytkownika Gość
Rzeczywiście, jeśli ma się buty z prawdziwej skóry (a nie z badziewianej ekoskóry), to trzeba na nie uważać. Każde przetarcie i zadrapanie od razu widać, bo jest ona delikatniejsza od jej syntetycznego odpowiednika. Do takich to tylko pasta;)
komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika Gość
Te buty z czego widzę z rylko. Też mam od nich podobny krój. Rzeczywiście buty że ze skóry naturalnej mają wiele zalet, ale ich struktura jest delikatna. Jeśli zarysuje lub czymś przejadę po bucie to zaraz tworzy się jasna kreska, której w sumie nie zmyje. Jedynym wtedy rozwiązaniem jest właśnie ta pasta. Ona odbudowuje strukturę skóry buta, dzięki czemu wygląda on jak nowy.

Tylko trzeba pamiętać żeby czyścić regularnie. Ja to robię co 1-2 miesiąca w zależności od wyglądu skóry.
komentarz 31 marca 2022 przez użytkownika Gość
chyba jak pielęgnować buty ze skóry licowej ;)
...