seohost
pytanie zadane 27 lipca 2018 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 28 lipca 2018 przez użytkownika

Różnica między miętą zieloną a miętą pieprzową, może nie jest zbyt duża, ale niektóre detale sprawiają, że nawet laik odróżni te dwa gatunki mięty.

Na poniższym zdjęciu mamy porównanie tych dwóch odmian:

różnica między miętą zieloną a miętą pieprzową

Liście Mięty zielonej są pokryte małymi włoskami, które sprawiają, że wyglądają na matowe, natomiast liście mięty pieprzowej są bardziej błyszczące. Ponadto liście mięty pieprzowejciemno zielone, a mięty zielonej raczej jasnozielone. Również sama struktura unerwienia liścia, jest bardziej widoczna w mięcie pieprzowej, w zielonej jest delikatniejsza.

mięta zielona
Mięta zielona

mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa

Znacząca różnica jest też w wielkości samej rośliny. Krzaczki i liście mięty pieprzowej są mniejsze od tych z mięty zielonej, co widać na zdjęciach powyżej.

Mięta pieprzowa osiąga maksymalną wysokość do 90 cm. Tak jak było napisane w artykule powyżej, mięta ta jest słabiej owłosiona, ma węższe liście. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Przed kwitnieniem pojawiają się kwiatostany w korze bladoliliowym, różowym. Mięta pieprzowa lubi żyzne wapienne gleby. 

Warto wspomnieć, że mięta pieprzowa nie rośnie w stanie dzikim, jest głównie uprawiana. 

komentarz 14 grudnia 2019 przez użytkownika anonimowy
Niby nie duże różnice ale jednak. Czytałam gdzieś, że mięta pieprzowa jest dużo zdrowsza od tej zielonej. Tylko niestety mięta zielona więcej występuje, pieprzowej jak czytam w opisie wyżej chyba jeszcze na oczy nie widziałam, abo tak dobrze się nie przyglądałam...
komentarz 6 lutego 2021 przez użytkownika anonimowy
ja sobie hoduje miętę w ogródku i zawsze mam swoją naturalną herbatę. Z czego widzę mam tą odmianę zieloną, a nie pieprzową.
...