seohost
pytanie zadane 27 kwietnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2018 przez użytkownika

Jeśli ktoś z Wam miał lub ma chomika to na pewno zaważył, że podczas posiłku bardzo szybko one jedzą. Wydaje się jakby po prostu wsuwały do buzi całe kawałki pokarmu, wcale ich nie gryząc. I rzeczywiście chomiki nie zawsze od razu gryzą i jedzą pokarm, a często chowają go w policzkach. Dlaczego? 

chomik je

Chomiki przetrzymują jedzenie w buzi, zamiast od razu je zjadać, ponieważ każdy posiłek traktują one jako ostatni. Dlatego też chomikują, magazynują żywność na tzw. "czarną godzinę". Nawet wzięło się powiedzenie, że coś chomikujemy, czyli chowamy na zapasa, na czarną godzinę, na kiedyś. A tu wpis o tym co mogą jeść chomiki

Dodatkowo takie chomikowanie jedzenia w policzkach, jest przydatne przy transporcie większej ilości jedzenia, np. gdy chomik na wolności chce przenieść znalezione jedzenie do swojego gniazda. W warunkach domowych nie jest mu to potrzebne, ale ta umiejętność przechodzi w genach i po prostu chomiki już tak mają. 

Chomiki są mistrzami w przechowywaniu żywności, a ich policzki potrafią tak się rozciągnąć, że przekraczają dwukrotnie obwód głowy gryzonia. Żywność przechowywana przez nie w workach policzkowych pozostaje sucha i się nie psuje, ponieważ chomiki nie posiadają gruczołów ślinowych. Tak więc mają świeże jedzenie zawsze pod nosem. 

komentarz 10 maja 2020 przez użytkownika anonimowy

Bo są oszczedne, a nie wszystko zjeść od razu a potem głodować smiley

A swoją drogą, czy są jeszcze jakieś.inne zwierzęta na świecie które podobnie robia?

komentarz 16 lipca 2020 przez użytkownika
Chomikowanie jedzenia w workach policzkowych jest domeną nie tylko chomików, choć te są z tego najbardziej znane. Natomiast wiele gatunków gryzoni robi podobnie. Jedzenie w workach policzkowych przechowują jeszcze takie zwierzęta jak:

- pręgowiec amerykański
- wiewiórki
- świnki morskie
- szczury

Poza tym są również inne zwierzęta, już nie tylko z gatunku gryzoni, które również 'chomikują' pokarm. Są nimi chociażby psy, które często zakopują kości w ziemi i mają je na potem.
...