pytanie zadane 18 marca 2018 w Różne przez użytkownika Gość
Jak odróżnić spodnie damskie od męskich?

1 odpowiedź

odpowiedź 20 marca 2018 przez użytkownika

Zasada dotycząca umiejscowienia guzików i ich zapinania jest taka sama zarówno jeśli chodzi o koszule, kurtki czy sweterki.

W damskich ubraniach guziki znajdują się po lewej stronie. 

guziki zapięcia w damskiej koszuli

koszule damskie zapięcie

W męskich ubraniach guziki znajdują się po prawej stronie. 

zapięcia guzików w męskiej koszuli

koszule męskie zapięcie po prawej stronie

Zasada ta nie dotyczy spodni, gdzie guzik znajduje się zawsze po tej samej stronie. W spodniach męskich jak i w spodniach damskich guzik znajduje się zawsze po prawej stronie. 

zapięcie w spodniach damskich i męskich

Podział na strony umieszczenia guzików wziął się stąd, że już w dawnych czasach, w czasach wojowników, gdy to mężczyźni walczyli i w prawej ręce trzymali broń, mogli łatwo lewą ręką odpiąć guziki marynarki, które znajdowały się u nich po prawej stronie. Większość mężczyzn trzymała broń w prawej ręce, gdyż praworęczność dominowała. 

Jeśli chodzi o kobiety, to umiejscowienie guzików w damskich ubraniach miało ułatwiać karmienie piersią niemowląt. Zazwyczaj kobiety trzymały dziecko na lewej ręce, dlatego też łatwiej im było odpinać koszulę do karmienia ręką prawą. 

Oczywiście ta zasada od jakiegoś czasu, nie do końca obowiązuje. W zależności od firmy, projektanta ubrań, zapięcia mogą być po dowolnej stronie, niezależnie czy to damskie czy męskie ubranie.

komentarz 28 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Obecnie ta zasada zanika i guziki są umiejscowione po różnych stronach w zależności od projektanta, tym bardziej ze jest coraz więcej ubrań unisex
...