pytanie zadane 25 lutego 2018 w Fauna i flora przez użytkownika
zmienione kategorie 14 września 2023 przez użytkownika

owady przecinki

1 odpowiedź

odpowiedź 25 lutego 2018 przez użytkownika
edycja 20 września 2019 przez użytkownika

W lato często przy różnego rodzaju roślinach, żywopłotach obłażą nas i gryzą małe czarne robaczki, często nazywane przecinkami.

owad przecinek pod mikroskopem

Te przecinki to tak naprawdę Wciornastki, owady z rzędu Thysanoptera. Są to malutkie czarne owady, posiadające skrzydełka, dzięki czemu potrafią dolecieć z pobliskich roślin na ciało człowieka. Owady te mimo swojego małego rozmiaru, potrafią dość dotkliwie ugryźć, dlatego też dobrze nam utkwiły w pamięci.

Są też Wciornastki cieplarki, które posiadają wąskie skrzydła na grzbiecie. Jeśli znajdują się one na roślinach, mogą powodować ich karłowacenie oraz przenoszenia chorób wywołanych przez wirusy i bakterie. 

Najczęściej wciornastki pojawiają się w parne, letnie dni. Z miejsca na miejsce przenosi je wiatr. Gdy wpadną do naszego oka, mogą powodować jego piekący ból. 

Wciornastek pod mikroskopem:

komentarz 12 lipca 2019 przez użytkownika Gość
Tutaj pokazaliście jak ten przecinek wygląda w powiększeniu. Ale normalnie to go praktycznie nie widać, wygląda jak jakiś czarny podłużny paproszek. Mimo że mały to gryzie dość mocno czuć jak chapnie w skóre :D
komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

Te dziadowskie robaczki przecinki teraz są pod koniec czerwca. Wyszedłem do ogródka i mówię co mnie szczypie w ręce, a tu takie malutkie ledwie widać. A gryzą lepiej niż niejeden komar czy mucha, mimo że dużo mniejsze od nich.angry

komentarz 25 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Rzeczywiście teraz jest na nie sezon. Ciekawe jak długo żyją, bo są denerwujące jak człowieka oblezą i gryzą.
...