W lato często przy różnego rodzaju roślinach, żywopłotach obłażą nas i gryzą małe czarne robaczki, często potocznie nazywane przecinkami.
Poniżej zdjęcie przecinka widziane okiem mikrokopu:
Te przecinki to tak naprawdę Wciornastki, owady z rzędu Thysanoptera. Są to malutkie czarne owady, posiadające skrzydełka oraz aparat gębowy kłująco-ssący. Owady żywią się sokiem i tkankami roślin. W Polsce występuje wiele gatunków tych stawonogów.
Dzięki skrzydłom czemu potrafią dolecieć z pobliskich roślin na ciało człowieka. Owady te mimo swojego małego rozmiaru, potrafią mocno ugryźć jak na swoje niewielkie rozmiary, dlatego też dobrze nam utkwiły w pamięci.
Są też Wciornastki cieplarki, które posiadają wąskie skrzydła na grzbiecie. Jeśli znajdują się one na roślinach, mogą powodować ich karłowacenie oraz przenoszenia chorób wywołanych przez wirusy i bakterie.
Najczęściej wciornastki pojawiają się w parne, letnie dni. Z miejsca na miejsce przenosi je wiatr. Często ich siedliskiem są skupiska roślin i krzewów z wieloma liśćmi, na których bytują. Gdy wpadną do naszego oka, mogą powodować jego piekący ból.
Wciornastek pod mikroskopem:
Same owady pełnią ważną rolę w ekosystemach glebowych, dlatego że biorą udział w procesie rozkładu organicznego i tworzeniu struktury gleby.