1 odpowiedź

odpowiedź 25 lutego 2018 przez użytkownika

W lato często przy różnego rodzaju roślinach, żywopłotach obłażą nas i gryzą małe czarne robaczki, często nazywane przecinkami.

owad przecinek pod mikroskopem

Te przecinki to tak naprawdę Wciornastki, owady z rzędu Thysanoptera. Są to malutkie czarne owady, posiadające skrzydełka, dzięki czemu potrafią dolecieć z pobliskich roślin na ciało człowieka. Owady te mimo swojego małego rozmiaru, potrafią dość dotkliwie ugryźć, dlatego też dobrze nam utkwiły w pamięci.

Są też Wciornastki cieplarki, które posiadają wąskie skrzydła na grzbiecie. Jeśli znajdują się one na roślinach, mogą powodować ich karłowacenie oraz przenoszenia chorób wywołanych przez wirusy i bakterie. 

Najczęściej wciornastki pojawiają się w parne, letnie dni. Z miejsca na miejsce przenosi je wiatr. Gdy wpadną do naszego oka, mogą powodować jego piekący ból. 

Wciornastek pod mikroskopem:

komentarz 12 lipca 2019 przez użytkownika anonimowy
Tutaj pokazaliście jak ten przecinek wygląda w powiększeniu. Ale normalnie to go praktycznie nie widać, wygląda jak jakiś czarny podłużny paproszek. Mimo że mały to gryzie dość mocno czuć jak chapnie w skóre :D
...