pytanie zadane 22 grudnia 2015 w Geografia przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 grudnia 2015 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Najwyższe szczyty w Azji to nic innego jak najwyższe punkty znajdujące się na największym kontynencie świata (razem z Europą tworzy Eurazję i wówczas jest największym kontynentem). Poniżej przedstawię je i pokrótce scharakteryzuję. Podam nazwę szczytu i pasma górskiego, jego wysokość w m n.p.m. oraz państwo, w którym leży. 

1. Mount Everest zwany też Czomolungma - Himalaje - 8 848 - Chiny, Nepal
Jest to najwyższy szczyt Azji oraz Ziemi. Szczyt ten odkryto w połowie XIX wieku przez geodetów z Wielkiej Brytanii. Jednym z nich był George Everest, którego nazwiskiem nazwano ten szczyt. W 2012 roku pobito rekord w ilości osób, które razem staną na szczycie Everestu. Było to wówczas 234 himalaistów. Zaliczany do Korony Ziemi. 
szczyt Mount Everest

2. K2 zwany też Czogori - Karakorum - 8 611 - Chiny, Pakistan
Ciekawą informacją o tym szczycie jest to, że nie został on jeszcze wcale zdobyty zimą, dlatego, że wówczas panują tam temperatury od -45oC do - 55oC. Jest on, choć nie tylko ze względu na temperatury, najtrudniejszym ośmiotysięcznikiem do zdobycia. Zaliczany do Koronki Ziemi. 

3. Kanchenjunga - Himalaje - 8 586 - Indie, Nepal
To najwyższy punkt Indii. Nazwa szczytu występuje w języku tybetańskim i oznacza Pięć Skarbów pod Wielkim Śniegiem
- kang - śnieg
- chien - wielki
- dzod - skarbnica
- nga - pięć.
szczyt Kanchenjunga

4. Lhotse - Himalaje - 8 516 - Chiny, Nepal
Nazwę nadał mu Charles Howard-Buy w 1921 roku i oznacza ona po tybetańsku "Południowy Szczyt". Południowy dlatego, że znajduje się na południe od Everestu. 

5. Makalu - Himalaje - 8 463 - Chiny, Nepal
Wzniesienie to ma również swój niższy wierzchołek na wysokości 7 678 m n.p.m. i nazywa się on Makalu II lub Kangchungtse. Ten jak i główny szczyt Makalu był zdobywany już od 1954 roku. 

6. Czo Oju - Himalaje - 8 201 - Chiny, Nepal
Po tybetański nazwa tego wzniesienia to Turkusowa bogini. Jest to najłatwiejsza do zdobycia góra wśród wszystkich ośmiotysięczników na świecie. Po raz pierwszy szczyt ten został zdobyty w 1954 roku przez dwóch Austriaków i jednego Nepalczyka. 

7. Dhaulagiri - Himalaje - 8 167 - Nepal
Zwany też Białą Górą. Szczyt ten od 1818 roku aż do połowy XIX wieku uważany był za najwyższą górę świata. 

8. Manaslu - Himalaje - 8 156 - Nepal
Szczyt ten wcześniej nazywał się Kutang I, zaś obecną nazwa oznacza Górę Ducha. Po raz pierwszy szczyt ten odkryto i zdobyto 1950 roku. Tym samym jest to jeden z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników na świecie. 

9. Nanga Parbat - Himalaje - 8 126 - Pakistan
Tego ośmiotysięcznika również nie zdobyto jeszcze zimą. Szczyt ten stanowi największe względne wzniesienie na tak krótkim odcinku pasma górskiego. 

10. Annapurna - Himalaje - 8 091 - Nepal
W sanskrycie nepalskim nazwa góry oznacza Wypełniona Pożywieniem: anna - pożywienie i purna - wypełniać. Ten masyw górski ma długość 55 km. Trzeba dodać, że jest to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez człowieka i miało to miejsce w 1950 roku. Góra ta jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych do zdobycia. 
szczyt Annapurna

...