seohost
pytanie zadane 7 lutego 2018 w Informatyka przez użytkownika anonimowy

Mam problem z podpisem elektronicznym w epuap.

Chcę podpisać wniosek podpisem kwalifikowanym (mam z KIR), i gdy już wybieram, że chcę podpisać go podpisem elektronicznym (nie profilem zaufanym), to zamiast okienka z wyborem konkretnego podpisu, wyskakuje jakiś dziwne okno:

epuap wybierz wystawcę certyfikatu kwalifikowane

Że niby nie widzi podpisu w systemie

Wybierz wystawcę certyfikatu kwalifikowanego z listy poniżej:

 I jest aktywna tylko opcja Dodaj wystawcę

Co mam w tej sytuacji zrobić?

1 odpowiedź

odpowiedź 25 listopada 2019 przez użytkownika

Czasami zdarza się, że komponent kryptograficzny w EPUAPie nie widzi zainstalowanego w systemie certyfikatu kwalifikowanego, mimo że jest on w systemie zarejestrowany.

W Twoim przypadku musisz wskazać ręcznie lokalizację sterownika do obsługi podpisu. Oczywiście będzie to możliwe, tylko wtedy gdy masz zainstalowane oprogramowanie do jego obsługi, dostarczone przez producenta podpisu. W tym przypadku KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa), więc będzie to CryptoCard Suite.

Kliknij Dodaj wystawcę

następnie kliknij w ikonkę na dole (z trzema kropkami) i poszukaj w tej lokalizacji

C:\Program Files (x86)\CryptoTech\CryptoCard\

pliku o nazwie CCPkiP11.dll i wybierz go.

Oczywiście lokalizacja tego pliku, będzie się różniła w zależności od wersji systemu i rodzaju karty:

Karty Carbon (stare):
Windows 32-bit - C:\Program Files\CryptoTech\CryptoCard\CCPkiP11.dll
Windows 64-bit - C:\Program Files\CryptoTech\CryptoCard\CCP1164.dll

Karty Graphite (nowe):
Windows 32-bit - C:\Program Files\Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A\Szafir 2.0\bin\CCCraphitePllp.x86.dll
Windows 64-bit - C:\Program Files\Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A\Szafir 2.0\bin\CCCraphitePllp.x64.dll

To jest biblioteka odpowiedzialna za to, aby podpis kwalifikowany, był widoczny przy podpisywaniu dokumentu w EPUAP. 


Znany jest też problem z podpisem elektronicznym, gdy nie wykrywa komponentu kryptograficznego ComarchCryptoServer.exe. Wtedy podczas próby podpisywania dokumentu w EPUAP wyskakuje komunikat:

Komponent kryptograficzny nie jest zainstalowany lub ma nieodpowiednią wersję. Kliknij poniższy link aby zainstalować najnowszą wersję komponentu kryptograficznego.

 I mimo iż program jest zainstalowany na komputerze, to nadal tak jakby go nie wykrywał w komputerze, przez co nie da rady złożyć podpisu pod dokumentem.

Przyczyną tkwi w tym, że czasami system mimo prawidłowej instalacji komponentu, nie uruchamia usługi ComarchCryptoServer.exe

Wtedy wystarczy wyszukać powyższy program i go uruchomić ręcznie.

Znajduje się on w lokalizacji:

C:\Pliki Programów(x86)\Comarch\ComarchCryptoProvider

W katalogu należy wyszukać i uruchomić program ComarchCryptoServer.exe

Teraz powinno się dać prawidłowo złożyć podpis kwalifikowany pod dokumentem EPUAP. 

Na to wygląda że obecnie program Comarch Crypto Server, nie jest już wykorzystywany do obsługi podpisu dokumentów w EPUAP, tylko nowa aplikacja PK Singer o czym niżej.


Obecnie do podpisywania dokumentów w EPUAP za pomocą podpisu kwalifikowanego, używa się programu PK Signer, do którego link jest udostępniony w przypadku nowego komputera na którym podpisujemy za pomocą EPUAP. Przyczyną jest zmiana sposobu szyfrowania podpisu algorytmem SHA-256, którą wspiera PK Signer. Starsza aplikacja Comarch Crypto Server posługuję się starszą wersję algorytmu SHA-1, dlatego najpewniej zostanie wycofana.

Instalację programu PKSigner.exe należy przeprowadzić najlepiej z prawami administratora (PPM -> Uruchom jako Administrator). Instalacja trwa tylko chwilę. Po niej najlepiej uruchomić ponownie przeglądarkę internetową, w której będziemy wysyłać dokument EPUAPem. Podczas pierwszego uruchomienia programu, system zapyta czy zainstalować dodatkowy certyfikat CA, który należy potwierdzić - TAK.

Może się zdarzyć, że certyfikat się nie zainstaluje, wtedy można go zaimportować w przeglądarce ręcznie. 

Aby znaleźć lokalizacje certyfikatu w swoim komputerze:

Windows +R i wpisz

%HOMEPATH%\.pksigner

Import certyfikatu np. w Firefoksie wygląda tak:

Opcje -> Prywatność i Bezpieczeństwo -> Certyfikaty-> Wyświetl certyfikaty -> Organy certyfikacji -> Importuj i wskaż plik ca-cert.crt

Po instalacji, teraz podczas podpisu powinno wyświetlić się takie okienko

pksigner okienko z podpisem na epuap

Wybieramy z niego podpis i po chwili wyskoczy okno do wpisania PINu. Tutaj jak widać wykorzystywany jest typ MSCAPI, i aplikacja nie korzysta PKCS#11, tak jak było opisywane wcześniej. Jeśli wskazalibyśmy dostawcę, tak jak wcześniej było opisywane, dostalibyśmy komunikat błędu w EPUAP:

Wystąpił błąd wewnętrzny. Skontaktuj się z Pomocą.
UUID błędu: ...
Data błędu: ...

Dlatego musi zostać tak jak jest. Czyli typ certyfikatu MSCAPI.

Czasami przy podpisywaniu może wyskoczyć okienko z błędem:

Wystąpił problem z inicjalizacją komponentu kryptograficznego, skontaktuj się z pomocą techniczną.

błąd podpisu w epuap

Wtedy należy ponownie spróbować podpisać certyfikatem kwalifikowanym.

Edit 

Jeśli wyświetla Ci się błąd z powyższego obrazka podczas podpisywania, jest na to rozwiązanie. Problem polega na tym, że z niewiadomych przyczyn okienko w którym trzeba wpisać PIN, tak jakby miało jakiś zakres czasowy. Jeśli nie wpiszesz PINu w ciągu kilku sekund, to w tle wyskakuje właśnie ten błąd inicjalizacji i mimo iż wpiszesz prawidłowy PIN, podpisu nie będzie widać w dokumencie.

Rozwiązanie: gdy wyskoczy okienko hasła, wpisujesz szybko swój PIN (zanim w tle  wyskoczy ww. błąd). Jeśli hasło jest dłuższe, można również je wkleić (uprzednio mając zapisane w schowku) w okienko i szybko dać OK. Wtedy dokument w EUPAPie powinien zostać podpisany prawidłowo.


Aktualizacja (19.05.2020)

Od jakiegoś czasu pojawiła się nowa wersja PK Signer w wersji 1.4.8. Najpierw trzeba odinstalować starą wersję programu i potem przy podpisywaniu w EPUAP wyskoczy okienko z linkiem do programu. Po jego zainstalowaniu nie powinno być już problemów z podpisywaniem dokumentów za pomocą podpisu kwalifikowanego. W nowej wersji programu zmienił się również wygląd okienka z listą dostępnych podpisów elektronicznych.

komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy

Na komputerach, gdzie mam PZ Signer (którąś wczesną wersję) podpis działa. Na nowo instalowanych z PK Signer z linków na ePUAP - można stracić nerwy. Wybranie PKCS#11 skutkuje błędem wewnętrznym, a ta druga opcja - zero reakcji. Pomoc ePUAP odpowiada po ok. 2 tygodniach i twierdzą, że po ich stronie jest ok. Może ktoś ma pobrane wersje offline instalatorów PZ Signera?

komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika
We wcześniejszym komentarzu - https://kz1.pl/11628/epuap-nie-widzi-certyfikatu-kwalifikowanego?show=16331#c16331

podałem link do oficjalnego dokumentu pomocy w pdf, tam masz linki do instalek PZ Signer.
komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy

Dzięki, pomogła mi Wasza stronka. Przed chwilą zadziałało, oczywiście "drogą okrężną".

  • Aplikacja PZ Signer 2.0. Uruchamiamy i nie dotykamy.
  • W ePUAP podpisz profilem zaufanym, przekieruje na stronę, gdzie pod przyciskiem "Podpisz profilem zaufanym" klikamy "Podpisz podpisem kwalifikowanym". 
  • Następnie "przejdź do podpisywania", Rozpocznij proces".
  • Przechodzimy do PZ Signer, wybieramy z listy podpis, wbijamy PIN, wracamy do ePUAP,
  • Naciskamy "Podpisz się".

Po dekadzie pracy w administracji i wdrażaniu ZMOKU, później ŹRÓDŁA - problem z ePUAP to pikuś w porównaniu z niedziałającymi certyfikatami na kartach Gemalto/Athena ;)

Gorzej teraz wytłumaczyć to pani Grażynce :D

komentarz 9 lipca 2020 przez użytkownika anonimowy
przy wysyłce do ZUS droga okrężna nie działa ponieważ nie ma możliwości wyboru podpisz profilem zaufanym, jest tylko podpisz kwalifikowanym. PKSigner przy wyborze certyfikatu  kwalifikowanego próbuje podpisać nie kwalifikowanym..lub z niewiadomych przyczyn wybiera inne certyfikaty np eKW..co kończy się błędem.Jak zmusić by PKSigner aby wybierał ten certyfikat który wskazuję.
komentarz 24 lipca 2020 przez użytkownika anonimowy

Po zmianie kart na Graphite, totalne dno. PK Signer widzi certyfikat, czytnik mruga i wyrzuca błąd "Wystąpił problem z inicjalizacją komponentu kryptograficznego, skontaktuj się z pomocą techniczną". 

Absolutnie wszystko przygotowane jest zgodnie z instrukcjami. Testowane na kilku kompach i kilku przeglądarkach. Nie można uzyskać odpowiedzi ani z K.I.R. ani z ePUAP. Jedni na drugich winę zrzucają i odpowiadają po miesiącu. 

Jest to ewidentnie wina PK Gó..a bo testując logowanie do CEIDG komponentem Szafir, wszystko pięknie ładnie. 

Karty Carbon jeszcze działają z PZ Signerem. 

komentarz 24 lipca 2020 przez użytkownika anonimowy
Na czystym Windows 1707, 1909 działa. Na 2004 nie działa, z tym że na nim miałem CryptoCard od Carbona i szafira. Deinstalacja Revo Uninstallerem, czyszczenie katalogów z pozostałości, %appdata% i katalogów SUN oraz ORACLE - nie działa dalej. Czerwona belka.
komentarz 11 września 2020 przez użytkownika anonimowy
PK Signer 1.4.8 działa mi z kartami Dark Sigillum (asepkcs.dll) natomiast nie działa z kartami Carbon(CCP1164.dll) i e-dowodem jeśli chodzi o część kwalifikowaną (e-dowod-pkcs11-64.dll).
komentarz 23 listopada 2020 przez użytkownika anonimowy
Dzień dobry

Może wiecie co zrobić, gdy okienko do wpisania PIN-u wyskakuje dopiero po wyskoczeniu na e-puap komunikatu o błędzie inicjalizacji komponentu technicznego?
komentarz 22 grudnia 2020 przez użytkownika anonimowy

Witam!

Niestety potwierdzam.
Jedyne rozwiązanie, które jeszcze działa i oszczędza nerwy w sprawie podpisywania certyfikatem (m.in. "Szafiremtyp MSCAPI) w ePUAP, to procedura jak opisał poprzednik:

  1. Aplikacja PZ Signer 2.0. Uruchamiamy i nie dotykamy.
  2. W ePUAP podpisz profilem zaufanym, przekieruje na stronę, gdzie pod przyciskiem "Podpisz profilem zaufanym" klikamy "Podpisz podpisem kwalifikowanym". 
  3. Następnie "przejdź do podpisywania", Rozpocznij proces".
  4. Przechodzimy do PZ Signer, wybieramy z listy podpis, wbijamy PIN, wracamy do ePUAP,
  5. Naciskamy "Podpisz się".
Ważne aby mieć wyłączony PZ Podpis Kwalifikowany, jak działa to prawym przyciskiem i jedyna dostępna opcja - Wyłącz. :-)
Powodzenia i przede wszystkim cierpliwości.
komentarz 19 stycznia 2021 przez użytkownika anonimowy
hej. Udało ci się rozwiązać problem ?? u mnie lipa, księgowa nie może podpisać ;/
...