lh
pytanie zadane 3 lutego 2018 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2018 przez użytkownika

Życiorys, czyli popularne CV to dokument składany u pracodawcy, gdzie ubiegamy się o pracę. Choć może ono być napisane odręcznie, to jednak ładniej wygląda napisane komputerowo. Zazwyczaj pisze się je na jednej stronie, natomiast jeśli mamy wiele doświadczenia zawodowego i zajmuje nam to więcej miejsca, możemy CV drukować na dwóch stronach. Dodatkowe miejsce na kartce zajmuje jeszcze klauzula o przetwarzaniu danych osobowych, którą należy dodawać do CV. 

CV może wyglądać tak jak poniższy wzór:

wzór CV z klauzulą jak napisać cv

Jak widać całość jest podzielona na tzw. ramki. W pierwszej ramce po lewej stronie podajemy informacje o sobie, zaś po prawej wklejamy swoje zdjęcie (niebieskie pole). CV ze zdjęciem łatwiej wpada w oko pracodawcy i ładniej wygląda. 

W drugiej ramce podajemy wykształcenie jakie zdobyliśmy. Wymieniamy je od myślników lub od podpunktów, podając najpierw rok (od - do), podając potem nazwę ukończonej szkoły/studiów i ewentualnie profil na jakim się kształciliśmy/tytuł jaki zdobyliśmy. Wykształcenie podajemy od szkoły, którą kończyliśmy ostatnio, czyli np. studia, liceum, podstawówka.

Kolejna ramka to doświadczenie zawodowe. Tu tak samo jak w przypadku wykształcenia podajemy zdobyte doświadczenie, czyli miejsca w których pracowaliśmy lub odbywaliśmy staż czy przygotowanie zawodowe i na jakim stanowisku. Najpierw wpisujemy miejsce pracy w jakim pracowaliśmy ostatnio, a poniżej, te w których pracowaliśmy poprzednio. 

Ważne, choć nie w każdej szukanej przez nas pracy, są języki obce. Wpisujemy je w następnej ramce podając poziom jakim potrafimy się posługiwać. 

Poniżej wymieniamy od podpunktów swoje umiejętności, czyli np. komunikatywność, kreatywność, elastyczność, prawo jazdy, ukończone kursy itp. Dobrze jest tu podawać takie umiejętności jakie na prawdę posiadamy, a nie podawać "to co wszyscy". Dzięki temu nasze CV ma większą szansę na zapamiętanie w oczach pracodawcy. 

Ostatnia ramka to zainteresowania lub informacje dodatkowe. Podajecie tu to co chcecie dodatkowo przekazać pracodawcy, aby o Was wiedział. 

Na sam koniec zamieszczamy odpowiednią klauzulę, która jest wymogiem. 

...