pytanie zadane 24 stycznia 2018 w Gry przez użytkownika
otagowane ponownie 29 lutego 2020 przez użytkownika

gra planszowa eurobiznes

1 odpowiedź

odpowiedź 24 stycznia 2018 przez użytkownika
edycja 3 lipca 2023 przez użytkownika

Często mamy nie mały kłopot z kupnem idealnego prezentu. Nie będę tu wypisywać co dla kogo byłoby dobre, ponieważ o tym zdecydujecie sami, ale chciałam podsunąć pomysł dla wszystkich tych, którzy lubią gry planszowe.

Dodam, że w taki rodzaj gier nie muszą grać tylko dzieci czy młodzież (choć ta pewnie, obecnie ma lepsze zajęcia), ale cała rodzina. Dodatkowo, prócz świetnej zabawy, jest to czas na bycie razem, na co w dzisiejszych czasach nie każdy może sobie pozwolić (oczywiście nie mówię tu o wszystkich). Poniżej opiszę kilkoma słowami grę Eurobiznes, dla tych wszystkich, którzy jeszcze jej nie znają. A gwarantuję, że gra bardzo wciąga i z pewnością jak raz w nią zagracie, będziecie do niej wracać. 

Zapewne w internecie jest parę informacji na temat gry, ale ja postaram się opisać ją bardzo dokładnie. Przede wszystkim Eurobiznes to polska gra stworzona na podobieństwo Monopoly. Po raz pierwszy wyprodukowano ją w 1983 roku przez firmę Labo, która działa do dzisiaj. Gra prócz dostarczania rozrywki, rozwija również "żyłkę" handlową oraz dalekowzroczność w interesach. Celem gry jest zdobycie jak największego majątku. Można go zdobyć kupując, sprzedając lub zastawiając swoje nieruchomości.

Z czego składa się gra?

skład gry wchodzi:  

- plansza do gry,

- pięć pionków,

- 32 domki (kolor biały),

- 12 hoteli (kolor czerwony),

- dwie kostki do gry,

- dwa zestawy kart Szansa (kolor czerwony i niebieski, które kładzie się w wyznaczonym miejscu na planszy, tak by nie było widać liter),

- kart Akt Własności (28 sztuk),

- banknoty do gry (230 sztuk).

pionki i domki w eurobiznesie

Z jakich pól składa się plansza i co one oznaczają?

Na planszy znajdują się pole, które umieszczone są na zewnątrz jak i wewnątrz. Te wewnątrz (na środku) mają kolory: czerwony i niebieski. Kładziemy na nie karty Szansa (literami do spodu). Zewnętrzne brzegi planszy otaczają następujące pola:

Pole Start, od którego zaczyna się gra i za każde pełne przejście (okrążenie) gracz otrzymuje 400 $.

Pola oznaczone kolorami:

ŻÓŁTY - Grecja z miastami: Saloniki i Ateny,

CZERWONY - Włochy z miastami: Neapol, Mediolan i Rzym,

NIEBIESKI - Hiszpania z miastami: Barcelona, Sewilla i Madryt,

POMARAŃCZOWY - Anglia z miastami: Liverpool, Glasgow i Londyn,

ZIELONY - Benelux z miastami: Rotterdam, Bruksela, Amsterdam,

FIOLETOWY - Szwecja z miastami: Malmo, Goteborg i Sztokholm,

BRĄZOWY - RFN (obecnie Niemcy) z miastami: Frankfurt, Kolonia i Bonn,

CZARNY - Austria z miastami: Insbruck i Wiedeń.

Pola ze czerwonym lub niebieskim znakiem zapytania ? - oznaczają, że gracz, który ustanie na to pole bierze pierwszą z brzegu kartę Szansa, która leży na środku planszy. Odczytuje co jest na niej napisane i stosuje się do tego.

Pole oznaczone wielką literą P - oznacza parking płatny, za który należy zapłacić 400 $.

Pola z pociągami/wagonami - oznaczą koleje (Północne, Południowe, Wschodnie lub Zachodnie), które gracz może kupić. Jeśli nie posiada żadnych kolei, a ustanie na jedno z tych pól musi umieścić opłatę, zgodnie z wysokością jaka jest ustalona na karcie Aktu Własności.

Pole z kratami - oznacza Więzienie. Z więzienia można się wykupić za pomocą karty Szansa (wylosowanej) lub za pomocą pieniędzy. Należy wtedy zapłacić 100 $ do banku i rzucić kostkami. Jeśli wypadnie dubel, czyli dwie takie same liczby, gracz gra dalej, jeśli nie to dopłaca do banku jeszcze 300 $. Gracz może się również nie wykupować i wtedy czeka kolejkę.

Pole z żarówką lub z kranem - oznaczają Akt Własności Elektrownia Atomowa lub Sieć Wodociągów, które gracz może kupić po ustaniu na jedno z pól. Jeśli zaś ustaniemy na to pole, a nie jesteśmy właścicielami, rzucamy kostkami. Liczbę oczek jakie wypadły mnożymy razy 10 i płacimy właścicielowi odpowiednią sumę, np. jeśli wypadło 5 i 4 oczka to razem 9. 9 x 10 to 90 $. Jeśli właściciel posiada oba Akty Własności opłata jest liczona podwójnie.

- Pole z samochodem - oznacza bezpłatny parking.

- Pole z policjantem - oznacza, że gracz udaje się do więzienia. Jak dalej postąpić patrz wyżej: Pole z kratami.

Pole z pierścionkiem - oznacza podatek od wzbogacenia, który należy wpłacić do banku. Wysokość tej daniny wynosi 200 $.

plansza do eurobiznesu

Ile osób może brać udział w grze?

W grę Eurobiznes bierze udział od trzech do sześciu osób. Jeden z graczy przyjmuje funkcję bankiera, czyli jest jednocześnie graczem i bankierem. Oczywiście bankier trzyma oddzielnie swoją gotówkę i oddzielnie gotówkę banku. Zadaniem bankiera jest jest wypłacenie graczom odpowiedniej sumy przed rozpoczęciem gry, a także wydaje Akty Własności, które będą zakupowane przez graczy. 

Jaką sumę powinni otrzymać gracze przed rozpoczęciem gry?

Każdy z graczy musi otrzymać taką samą ilość banknotów, gdzie suma ich wynosi 3000 $. Bankier rozdaje następującą ilość nominałów:

- Banknot 1000 $ x 1

- Banknot 500 $ x 2

- Banknot 100 $ x 6

- Banknot 50 $ x 4

- Banknot 20 $ x 5

- Banknot 10 $ x 8

- Banknot 5 $ x 4 

Wszystkie inne karty, jak i pozostałe banknoty, zostają w banku pod opieką bankiera.

pieniądze w eurobiznes

Jak zacząć grę i jakie są jej reguły?

Każdy z graczy wybiera sobie jeden pionek w dowolnym kolorze i ustawia go na polu Start. Gracze kolejno rzucają kostkami. Zaczyna ten gracz, który wyrzuci jak największą liczbę oczek. Rzuca on kostkami i przesuwa się o odpowiednią ilość oczek na planszy. Gdy ustanie na jedno z pól może je kupić. Jeśli natomiast nie chce go kupować bankier ogłasza licytację. wygrywa ją osoba, która zapłaci więcej za dane pole.  Karty Akt Własności należy mieć położone przed sobą. Gdy kolejny gracz ustanie na wykupione już pole ponosi opłatę, zgodnie z kwotą zamieszczoną na Akcie. 

Gdy wszystkie Akty Własności są już wykupione od banku, można przystąpić do zakupu domów i hoteli. Lecz zakupić dom może tylko gracz, który posiada wykupione wszystkie miasta w całym jednym państwie. Jeśli tak nie jest można z innymi graczami się targować, by zdobyć potrzebne karty Własności. Gracz może zakupić dom przed swoim rzutem, ale tylko maksymalnie trzy domy w jednym okrążeniu. Ustawia wtedy jeden dom w jednym mieście, nie inaczej. Można również kupować dom, dopiero wtedy, gdy się ustanie pionkiem na odpowiednie pole (oczywiście trzeba posiadać całe państwo). Wtedy gra trwa dłużej.

Gdy w danym mieście stoją już po cztery domy, to przed kolejnym rzutem można je wymienić na hotel, dopłacając odpowiednią sumę, która jest widoczna na Akcie. Można również kupić hotel dopiero wtedy, gdy ustanie się na danym mieście z czterema domami. 

rozgrywka jak grać w eurobiznes

Podczas gry, czasem zdarza się, że gracze nie mają pieniędzy na zakup lub opłatę danej nieruchomości.  Wtedy mogą oni odwrócić swoje Akty Własności (będą pod zastawem), za które otrzymają pieniądze, ale nie będą zarabiały. Takim graczom bank może również udzielić pożyczki w ustalonej przez graczy kwocie, którą potem należy spłacić.

Gra Eurobiznes toczy się do czasu, gdy na planszy zostanie tylko jeden grający, który wygrywa lub kończy się z ustalonym limitem czasu np. po 3 godzinach gry. Wtedy gracze podliczają swoje majątki i wygrywa gracz z największym majątkiem. Do zliczania majątku liczą się banknoty, Akty Własności oraz zakupione domy i hotele.  

komentarz 24 stycznia 2018 przez użytkownika Gość
Dzięki autorko, przypomniały mi się młodzieńcze lata jak grałam z bratem i siostrą w Eurobiznes całymi dniami :) Świetna gra, niestety nie zostało mi nic z niej, chyba będę musiał sobie sprawić i zagrać ze znajomymi, bo rodzeństwa raczej już nie namówie, bo się trochę porozjeżdżali po świecie.
komentarz 24 stycznia 2018 przez użytkownika Gość
Mam pytanie odnośnie zasad kupowania domów (spór podczas gry) Jeżeli jestem właścicielka dwóch miast czy mogę podczas mojego ruchu kupić no. 3 domy do jednego miasta plis po drugim domku do drugiego miasta czy w sumie 6 domów? Czy muszę czekać z kupnem do następnej kolejki ?
komentarz 9 lutego 2022 przez użytkownika Gość

Muszę sobie kupić ta grę bo nic nie zostało z tej z młodości. Mam sentyment tyle godzin się kiedyś spędziło grając.smiley

komentarz 29 października 2022 przez użytkownika Gość
przywrócone 30 października 2022 przez użytkownika
Z kart które przenoszą na miasta nie można ich kupić
...