pytanie zadane 24 stycznia 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 24 stycznia 2018 przez użytkownika
edycja 6 grudnia 2019 przez użytkownika

Perfumy różnego rodzaju, to rzecz, którą każdy z nas w domu ma. Są to perfumy, wody toaletowe, dezodoranty itp. Pewnie nie każdy z Was zastanawia się, kupując ulubiony zapach, czy będzie on trwały i jakie ma zaperfumowanie. Przeważnie kupujemy zapachy, których używamy stale, często przez wiele lat jeden zapach, dlatego nie zwracamy uwagi na jego skład. A to błąd...

Zapach naszych perfum będzie tym trwalszy, im będzie miał większą zawartość olejków zapachowych. Zawartość takich olejków zaczyna się od 1% do nawet 43%. Rozbieżność jest duża. Oczywiście im więcej olejków tym cena produktu również będzie wyższa. Natomiast jeżeli chcemy mieć perfumy trwałe i dobrej jakości, to czasami warto zapłacić więcej.

perfumy męskie

Często na buteleczkach z perfumami (ogólnie) dostrzegamy jakieś niezrozumiałe znaki i symbole, bądź skróty literowe. Z ich rozwiązaniem mamy zazwyczaj problem, gdyż nie wiemy co one oznaczają i właściwie czego dotyczą. Postaram się więc wszystko wyjaśnić opisując oznaczenia skrótów i zaperfumowanie poszczególnych produktów.

Kupując w drogerii produkt z oznaczeniem:

 EdS (eau de solide), kupujesz zwykłą Wodę Odświeżającą. Jej zaperfumowanie wynosi zaledwie od 1 do 3% zawartości olejków zapachowych, więc cóż się dziwić, że zapach szybko się ulatnia i po chwili go nie czuć,

EdC (eau de cologne), kupujesz Wodę Kolońską. Ta w porównaniu do poprzedniej ma od 4 do 7% olejków w swoim składzie,

EdT (eau de toilette), kupujesz Wodę Toaletową. Jest ona chyba najbardziej znanym i kupowanym produktem zapachowym, a jej zaperfumowanie wynosi od 8 do 12%,

EdP (eau de parfum), kupujesz Wodę Perfumowaną. Takie wody przeważnie są droższe od innych produktów zapachowych, ale jeszcze nie najdroższe, bo te zostawiłam sobie na koniec. W wodach perfumowanych znajduje się od 13 do 19% olejków,

parfum, kupujesz Perfumy. Są to te właściwe perfumy, najbardziej trwałe i wydajne. Ich zaperfumowanie wynosi od 20 do 43% zawartości olejków zapachowych. Często ich cena jest wysoka, ale można spotkać perfumy w niższych cenach. Trzeba tylko dobrze szukać i czytać etykiety.

Podczas zakupu perfum przez internet warto przeczytać dokładnie ich skład i informacje znajdujące się na ulotce, bądź opakowaniu. Zwracajcie również na to uwagę kupując zapachy w sklepach i drogeriach lub poproście ekspedientkę o podanie takiej informacji. 

Jeśli jesteśmy w temacie perfum to wspomnę jeszcze o różnych kategoriach zapachowych, gdyż każdy ma pewnie swoją ulubioną. Niektórych zapachów nie lubimy, za to bez innych nie moglibyśmy żyć. Do takich kategorii zalicza się zapachy:

Cytrusowe, które są najstarszymi ze wszystkich znanych zapachów. W ich skład wchodzą przeważnie ekstrakty z owoców cytrusowych. Taki zapach jest zaliczany do sportowych lub unisex.

Kwiatowe, których jest najwięcej. Zapachy takie wybiera przeważnie większość kobiet, gdyż znajdują się w nich ekstrakty pochodzące z różnych kwiatów, często łączonych ze sobą w bukiety kwiatowe.

Szyprowe, na których kompozycje składają się składniki pochodzące z połączenia cytrusów i zapachu drzew np. dębu, paczuli, jaśminu.

Aldehydowe, które są najmłodszą kategorią wśród perfum. Warto dodać, iż pierwszym takim zapachem była Chanel No 5.

Orientalne, zawierające aromaty pobudzające zmysły, egzotyczne i bardzo "ciepłe". Są to perfumy bardzo trwałe. Głównym składnikiem takich perfum jest ekstrakt z wanilii, do której dodaje się zapachy zwierzęce (piżmo), przyprawy (cynamon) lub drzewno-żywiczne. 

Paprociowe, w których skład (jak sama nazwa mówi), wchodzą roślin paprociowe np. lawenda, mech, paczula oraz zioła. Taki skład występuje przeważnie w perfumach męskich.

Drzewne, zaliczane również do zapachów męskich. W ich skład wchodzą głównie drzewa sandałowca, paczuli bądź cedru.

Tytoniowo - skórzane, są to tzw. perfumy popularne o "ciepłych", korzennych zapachach. W ich skład wchodzi skóra żywiczna oraz zapach tytoniu. 

Myślę, że pokrótce przybliżyłam Wam temat perfum, których przecież codziennie się używa. Mam również nadzieję, że pomogłam w lepszym rozpoznaniu perfum i teraz już będziecie wszystko wiedzieć kupując dany zapach.

komentarz 28 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

Nie wiedziałam o tym. Myślałam że perfumy to perfumy tylko każdy inaczej pachniewink A tu taka niespodzianka

komentarz 24 października 2021 przez użytkownika Gość
No i tak kupujemy sobie wodę toaletową i myślimy, że to perfumy. A tak naprawdę to i to pachnie, tylko potem jest mniej trwałe po użyciu.
...