Wakacje w roku szkolnym 2023/2024 będą za:


  • 2 miesięcy

  • 8 tygodni

  • 57 dni


  • 1378 godzin

  • 82664 minut

  • 4959853 sekund


W tym roku szkolnym wakacje rozpoczynają się 21 czerwca 2024

Wakacje to jeden z najbardziej oczekiwanych momentów w roku szkolnym, na który szczególnie czekają uczniowie. Planuje się wówczas wyjazdy krajowe lub zagraniczne, obozy, kolonie lub po prostu to co będziemy mogli robić w czasie wolnym od nauki. Prócz ferii zimowych i przerw świątecznych wakacje to najdłuższy czas wypoczynku od szkolnych zajęć.

W Polsce wakacje, czyli tzw. ferie letnie, trwają nieco ponad dwa miesiące, czyli około 65 dni. Zaczynają się one w ostatnim tygodniu czerwca, a potem trwają przez cały lipiec i sierpień, aż do pierwszego września, kiedy to rozpoczyna się nowy rok szkolny. W Polsce przyjęło się, że wakacje rozpoczynają się w pierwszy piątek następujący po 20. czerwca.

Jak w ogóle powstały wakacje? Kto je wymyślił? Początkowo ustalenie odpowiedniego terminu odbywania się wakacji było uzależnione głównie od... pracy rolników w polu. W miesiącach takich jak lipiec i sierpień pracy w polu czy ogólnie w gospodarstwie było bardzo dużo, więc każda para rąk była potrzebna. Dlatego też wówczas postanowiono zrobić przerwę w nauczaniu w szkole, by pracować domu i pomagać rodzicom. Wówczas wszyscy członkowie rodziny zabierali się do pracy w polu, w ogrodzie, przy warzywach, przy robieniu zapasów na zimę z zebranych plonów czy przy pracach polowych takich jak np. żniwa. Miesiące te były również najodpowiedniejsze do tego typu prac. W innych miesiącach roku nie dałoby się tego zrobić. Ponieważ w miesiącach letnich pracy było najwięcej to właśnie wówczas odbywały się wakacje, czas odpoczynku od codziennych obowiązków szkolnych. Tak jest u nas do dziś i wakacje trwają właśnie pod koniec szóstego miesiąca roku, a także przez miesiąc siódmy i ósmy roku kalendarzowego.

W obecnych czasach wakacje to nie tylko pora na pracę w gospodarstwie, gdzie większość rzeczy jest zmechanizowana, ale również możliwość wypoczynku w różnych formach. Może to być zarówno wypoczynek aktywny lub bierny. Wypoczynek bierny wiąże się z relaksem, leniuchowaniem i ogólnie robieniem czegoś jeśli ma się na to ochotę i czas. Natomiast wypoczynek aktywny wiąże się głównie z wycieczkami, wyjazdami, zwiedzaniem nowych miejsc, zarówno w kraju jak i za granicą. Obie formy wypoczynku można też połączyć - wyjechać w dane miejsce, gdzie można zwiedzać ciekawe rzeczy oraz nic nie robić i po prostu wypocząć. Wszystko zależy od tego jaką formę wypoczynku preferujemy. Jak już wspomniałam wakacje można spędzić zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W Polsce obleganymi wakacyjnymi kierunkami są głównie:

- miejscowości nadmorskie, zarówno miasta większe (Kołobrzeg, Międzyzdroje, Łeba, Ustka, Gdańsk, Sopot) oraz mniejsze (Krynica Morska, Hel, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Władysławowo),
- miejscowości górskie leżące w takich polskich górach jak Beskidy, Karkonosze, Pieniny czy Tatry, ze słynnym Zakopanem,
- miejscowości położone nad jeziorami, gdzie można przyjechać na kemping lub pod namiot np. Mikołajki,
- poza tym organizowane głównie z myślą o dzieciach i młodzieży kolonie, biwaki czy obozy.

Rodziny z dziećmi często na wakacyjne wycieczki wybierają różnego rodzaju parki rozrywki, parki zabaw, parki miniatur, parki tematyczne np. dinozaurów czy postaci z bajek. W większych miastach Polski można też liczyć na wakacyjne atrakcje w trakcie niepogody. Miasta oferują kina, warsztaty np. kulinarne, teatralne czy lekcje muzealne, a także wszelkiego rodzaju sale zabaw. W takich miejscach z pewnością nie można się nudzić.

Myśląc o wakacjach za granicą to tu wybór jest bardzo duży. Obecnie wiele ciekawych ofert dotyczących wycieczek mają biura podróży. Miejsce docelowe zależy od nas samych, od tego gdzie chcemy jechać, co chcemy zobaczyć, jak będziemy chcieli spędzić ten czas – czy bardziej chcemy wylegiwać się na lazurowych plażach oceanu, zwiedzać największe stolice świata, a może bawić się na najlepszych dyskotekach. Na zagraniczne wakacje możemy wybrać się takimi środkami transportu jak: samochód, samolot, statek/jacht, a niektórzy lubią taką formę podróżowania jaką jest autostop. Miejsce, czas i sposób podróżowania zależy od nas, naszych preferencji, celów i nakładów finansowych. Czegokolwiek jednak byśmy nie wybrali najważniejsze jest bezpieczeństwo i miło spędzony czas wakacji.

Choć mogłoby się wydawać, że wakacje w Polsce są długie, bądź krótkie – zależy dla kogo, to my jako kraj pod względem długości trwania wakacji znajdujemy się mniej więcej pośrodku skali.

Ile trwają wakacje w różnych zakątkach świata? Wakacje na świecie trwają w niektórych miejscach dłużej, niż w Polsce, a w niektórych miejscach znacznie krócej. W Polsce wakacje trwają około 9 tygodni. Taką samą ilość czasu wakacje trwają też w Czechach, na Słowacji, w Szwecji, w Austrii, na Słowenii. Wakacje krótsze od nas mają uczniowie mieszkający w Anglii, Niemczech, Holandii, Szkocji, Szwajcarii czy Francji – tam trwają one 6 tygodni. Najkrótsze wakacje mają Japończycy, gdzie letni wypoczynek trwa zaledwie miesiąc.

Dłuższe wakacje od naszych mają mieszkańcy Finlandii – 10 tygodni oraz Włoch i Rosji – 12 tygodni. Zaś najdłuższymi wakacjami mogą cieszyć się mieszkańcy Bułgarii, Rumunii, Malty, Węgier Turcji czy Ukrainy, gdzie trwają one od 13 do nawet 16,5 tygodnia.

Sprawdźcie więc ile dni zostało do wakacji i już teraz zaplanujcie ten czas.