Aktualna data: piątek, 12 sierpień 2022 roku


   Dzisiaj urodzili się:

Artur Barciś (1956)

Robert Makłowicz (1963)

Ewa Farna (1993)

   Wczoraj mieli urodziny: Anatolij Kaszpirowski (1939), Monika Jaruzelska (1963), Chris Hemsworth (1983)

   Jutro urodziny będą mieli: Alfred Hitchcock (1899), Fidel Castro (1926)Na tej stronie sprawdzisz, kto ma w dniu dzisiejszym urodziny. Oczywiście nie sprawdzisz tego, czy urodziny masz Ty lub ktoś z Twoich najbliższych, bo to oczywiście byłoby niewykonalne, ale możesz sprawdzić kto ze znanych, osób urodził się w dniu dzisiejszym. Postanowiliśmy wyszukać dwie lub częściej trzy, znane większości z nas osoby z różnych dziedzin życia: sportowcy, aktorzy, naukowcy, piosenkarze, itd. Teraz możesz sprawdzić, kto ze znanych osobistości urodził się w tym samym dniu co Ty.

Urodziny to dzień, w którym się urodziliśmy; inaczej można na nie powiedzieć, że jest to rocznica dnia naszych narodzin. Osoba, która obchodzi urodziny to jubilat lub solenizant. Zwrotu jubilat używamy wtedy, gdy ktoś obchodzi któryś z kolei jubileusz swoich narodzin, ale są to lata pełne np. 10-te urodziny, 20-te urodziny czy 70-te urodziny. Zaś zwrotu solenizant będziemy używać wobec osób obchodzących pozostałe lata swoich urodzin, czyli np. 23 rodziny, 42 urodziny czy 66 urodziny.

Urodziny w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, obchodzi się hucznie lub mniej hucznie. Wszystko zależy od jubilata, która ma urodziny lub jego rodziców, w przypadku gdy urodziny obchodzi dziecko (osoba niepełnoletnia). Zatem urodziny mogą być przyjęciem dla wielu zaproszonych gości i organizowane np. na sali, w restauracji, ale mogą też być przyjęciem kameralnym dla najbliższych przyjaciół lub mogą w ogóle nie być obchodzone, jeśli jubilat sobie tego nie życzy. Wszystko zależy od okoliczności. Podczas urodzin składane są życzenia urodzinowe (zdrowia, szczęścia, pomyśloności, miłości, radości, spełnienia marzeń itp.), śpiewa się tradycyjne „Sto lat”, które jest odpowiednikiem angielskiego „Happy Birthday to You” oraz wręczane są prezenty. Jeśli chodzi o prezenty to są one uzależnione od wieku oraz upodobań osoby, która obchodzi urodziny. Mogą to być kwiaty, perfumy, ubrania, vouchery, sprzęt elektroniczny, bilety itp., a w przypadku dzieci najczęstszym prezentem są zabawki słodycze oraz gry.
Tradycyjnym ciastem jakie piecze się na urodziny jest tort, na którym ustawia się świeczki, a następnie się je zapala. Powinno ich być tyle ile lat kończy jubilat np. 17 świeczek na siedemnaste urodziny. Jubilat wówczas musi pomyśleć życzenie, które chce by się spełniło i zdmuchnąć wszystkie świeczki, najlepiej za jednym razem. Po zdmuchnięciu następują oklaski dla jubilata. Tort urodzinowy składa się z ciasta biszkoptowego, przełożonego kremem. Torty mogą mieć różne kształty i wykończenie.

Organizując przyjęcie urodzinowe prócz wymienionych rzeczy: tort, prezenty, piosenka, życzenia, można jeszcze udekorować miejsce imprezy. W tym celu zakupuje się balony, konfetti, serpentyny, czapki urodzinowe, trąbki itp. i ustraja się nimi dom, mieszkanie lub salę, na której całe przyjęcie się odbędzie.

W Polsce najbardziej i najczęściej obchodzi się:

- pierwsze urodziny, czyli roczek
- osiemnaste urodziny, czyli Osiemnastkę
- okrągłe rocznice urodzin, czyli jubileusze np. 30-te urodziny, 40-urodziny itd.


Zwyczaje urodzinowe na świecie:

Chiny – tu jubilat zamiast tortu dostaje zupę z długim makaronem. Musi go wyciągnąć jak najwięcej zanim go zje, gdyż to symbolizuje długie życie.
Korea – osoba, która ma urodziny musi zaopatrzyć się w ciastka ryżowe i podzielić się nimi z jak największą liczbą osób, gdyż to ma zapowiadać zdrowie i długie życie.
Meksyk – prócz urodzinowego tortu, główną atrakcję stanowi tu piniata. Trzeba ją rozbić, by mogły się z niej posypać słodycze.
Wietnam – w tym kraju wszyscy obchodzą urodziny jednego dnia w Nowy Rok i wówczas każdy dostaje kopertę ze szczęśliwymi pieniędzmi.
Dania – tu jeśli ktoś z danego domu ma urodziny to wywiesza przed nim flagę.


© kz1.pl