Dziś jest: piątek, 19 kwietnia 2024 roku


   Dzisiaj jest święto:


Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim




   Wczoraj było święto: Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Dzień Pacjenta w Śpiączce, Światowy Dzień Krótkofalowca

   Jutro będzie święto: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego



Święto to dzień lub dni, kiedy zazwyczaj odbywa się jakaś uroczystość. Może ona mieć charakter narodowy, międzynarodowy, państwowy lub religijny. Trzeba też wiedzieć, że dzień świąteczny to nie tylko święta nam dobrze znane takie jak np. Wigilia, 11 Listopada czy Wielkanoc, ale również mniejsze uroczystości. Są one związane z jakimś wydarzeniem, które dotyczy danej osoby, grupy społecznej lub grupy zawodowej. I tak obchodzimy m.in.: Barbórkę, Dzień Liczby Pi, Dzień Kota, Dzień Pizzy czy Dzień Kobiet.

Tego typu świątecznych dni w roku jest naprawdę sporo. Bywa, że w ciągu jednego miesiąca mamy ich nawet 20, więc praktycznie codziennie jest obchodzony dzień czegoś lub kogoś. Niektóre dni są przypisane do konkretnego dnia (są to święta stałe np. 24 grudnia - Wigilia), zaś niektóre w każdym roku przypadają w inny dzień i nie są związane z konkretną datą. Są to wówczas tzw. święta ruchome np. Tłusty czwartek, Wielkanoc.

W tym roku (2024) Wielkanoc wypada 31 marca.

Na tej stronie skupimy się na świętach stałych, które mają swoje konkretne daty i każdego roku są obchodzone dokładnie w ten sam dzień. Święta te nie są zależne od siebie, są po prostu stałe, niezmieniające się. Niektóre z tych świątecznych dni są nam doskonale znane jak chociażby Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Mamy czy Dzień Ojca, ale są też mniej znane święta, a czasem nawet bardzo dziwne nietypowe święta. Do takich należą m.in.: Dzień Pizzy, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Sekretarki, Dzień Sapera, Dzień Dinozaura, Dzień Jazzu, Dzień Mleka czy Dzień Dziwaka.

Niektóre z tych dni zostały stworzone dla uczczenia czegoś lub kogoś, inne po to, by upamiętnić jakieś wydarzenie czy postać, a jeszcze inne po to, żeby coś więcej w ciągu roku się działo. W taki sposób powstał np. Dzień Dziwaka (7 stycznia), którego twórcą był podobno psycholog Philip Zimbardo. Włosi ponoć jako pierwszy naród na świecie postanowili zwrócić większą uwagę na krzywdzenie kotów, więc zaczęli obchodzić Dzień Kota (17 lutego). Zapracowani postanowili zrobić sobie nieco dłuższą przerwę w pracy i ustanowili Dzień Drzemki w Pracy (12 marca), a zięciowie kochający mamy stworzyli Dzień Teściowej (5 marca). Jak powszechnie wiadomo najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, więc i on ma swoje święto – Dzień Psa przypada na pierwszy dzień wakacji, czyli 1 lipca. Dzieci w przedszkolach i nie tylko uwielbiają przytulanki, a szczególnie misie, więc nie ma to jak Dzień Pluszowego Misia (25 listopada). Zaś dla starszych przyda się Dzień Całowania (28 listopada).

Ciekawe dni obchodzone na całym świecie to m.in.:
- Dzień Króla, czyli obchodzone w Holandii urodziny władcy, które transmitowane są w lokalnej telewizji a ludzie w ten dzień ubierają się na pomarańczowo, żeby uczcić nazwisko rodziny królewskiej Orange.

- Holi, czyli Święto Kolorów obchodzone w Indiach. Jest to święto, które od paru lat odbywa się również w wielu polskich miastach i kojarzy się głównie z sypaniem kolorowego proszku na siebie nawzajem. U nas bywa również nazywane Świętem Holiki.

- Festiwal Balonów odbywający się corocznie w USA, gdzie wzbijanych jest w powietrze 550 balonów jednocześnie. Ma ono również miejsce w wielu miastach Polski,a festiwale balonowe odbywają się zazwyczaj w miesiącach letnich.

- Święto Piwa, czyli Oktoberfest jest organizowane w Niemczech, a dokładnie w Monachium. Wówczas oprócz kultury picia piwa, można również poznać kulturę ludową, przebrać się w tradycyjne stroje czy spróbować lokalnej kiełbasy.

- Festiwal Świateł w Tajlandii obchodzony jest na pamiątkę bogini plonów Wody Ganga. Hindusi wypuszczają wtedy w niebo papierowe lampiony z modlitwami o pomyślność zbiorów.

W Polsce świętami związanymi z pokazywaniem naszych krajowych tradycji są takie święta jak:
- Boże Ciało (Łowicz) – czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa, zazwyczaj obchodzona w pierwszy bądź drugi czwartek czerwca; jej cechą charakterystyczną jest procesja, czyli uroczysty pochód przez miasta wraz ze śpiewami i noszeniem przedmiotów sakralnych,
- Noc Świętojańska (Poznań) – czyli wigilia w imieniny św. Jana odbywająca się w czerwcu, z którą związane jest puszczanie przez niezamężne dziewczyny wianków na wodzie oraz tańce przy ognisku; noc ta bywa nazywana też Nocą Kupały,
- Krakowskie Szopki Bożonarodzeniowe (Kraków)
- Niedziela Palmowa (Łyse) – dzień święty w Kościele katolickim rozpoczynający Wielki Tydzień na kilka dni przez Wielkanocą; zazwyczaj ma ona miejsce w marcu lub w kwietniu,
- Miodobranie Kurpiowskie (Myszyniec)
- 11 listopada (Poznań) – czyli Narodowe Święto Niepodległości, kiedy to upamiętnia się odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Prócz świąt śmiesznych czy nietypowych obchodzi się także święta nakazane. Są one nakazane przez Kościół katolicki i stanowią one uroczystości liturgiczne, podczas których powinno się uczestniczyć w mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych w tym dniu. Zazwyczaj dzień, w którym występuje święto nakazane jest dniem wolnym od pracy.

Świętami nakazanymi w Polsce są:
- każda niedziela
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
- Uroczystość Objawienia Pańskiego
- Boże Ciało
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Wszystkich Świętych
- Boże Narodzenie.


© kz1.pl