Zastanawiasz się jaki mamy dziś dzień tygodnia?


   Dzisiaj jest dzień:Poniedziałek - 27 maja 2024 rokuDzień tygodnia w kalendarzu miesięcznym:

Maj 2024
Pn WtŚrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 


Pewnie wiele razy zdarzyło się Wam zapomnieć jaki dziś dzień. W natłoku pracy, gonitwie codziennych spraw, często wstając rano, musimy chwilę się zastanowić jaki mamy dziś dzień tygodnia. Z pomocą przychodzi ta właśnie strona, która niczym przypominacz będzie ci wyświetlała to jaki dziś jest dzień tygodnia. Strona będzie pokazywała nazwę dnia tygodnia, a następnie dokładny dzień, miesiąc i rok jaki dziś mamy.

Każdy dzień zaczyna się liczyć od wschodu słońca i trwa do jego zachodu, chociaż nazwa dnia tygodnia obejmuje nie tylko dzień, ale również noc, czyli trwa całą dobę (24 godziny). Zaczyna się on zatem zazwyczaj od godziny 6:00 rano, po której następuje przed południe, południe, po południe, wieczór i noc. Dni w tygodniu następują po sobie tak samo jak godzina po godzinie, minuta po minucie, rok po roku czy miesiąc po miesiącu. Tydzień ma siedem dni i są to kolejno:

- poniedziałek – to dzień następujący "po niedzieli", dawniej poniedzielnik, kiedyś był on drugim dniem tygodnia; obecnie jest to pierwszy dzień tygodnia, pierwszy po dniu wolnym od pracy

- wtorek – pochodzi od słowa ‘wtóry’, "wtórny", czyli drugi dzień po niedzieli

- środa – nazwa tego dnia wzięła się od słowa "środek", oznaczającego środkowy dzień tygodnia

- czwartek – czyli czwarty dzień tygodnia, a jego nazwa pochodzi od liczby cztery

- piątek – analogicznie jak do czwartku, z tym, że nazwa pochodzi od liczby pięć

- sobota – nazwa wzięła się od słowa "szabat" i oznacza dzień odpoczynku; niegdyś był ostatni w tygodniu

- niedziela – pochodzi od słów "nie działać", "nie pracować", "nic nie robić", tylko odpoczywać.

Poszczególne dni tygodnia mają swoje początku już w czasach starożytnej Mezopotamii, gdzie astrologowie dopatrzyli się siedmiu poruszających się ciał niebieskich na niebie. Wówczas uważano, że siedem jest cyfrą świętą, dlatego też każdy dzień tygodnia uzyskał za patrona jedno z ciał niebieskich: Słońce, Księżyc, Mars, Wenus, Jowisz, Merkury, Saturn. Kalendarz z nazwami dni w tygodniu, który znamy dziś, stworzono już w 321 roku n.e. w Cesarstwie Rzymskim.

Obecnie odliczanie dni w tygodniu zaczyna się od poniedziałku, ale nie zawsze tak było. Kiedyś tydzień liczono od niedzieli; to właśnie niedziela była pierwszym dniem tygodnia, a za nią następowały kolejne.

Najpopularniejszym czasem w tygodniu jest oczywiście weekend. A co to jest Weekend?

Tłumacząc słowo weekend z angielskiego na polski otrzymamy po prostu weekend. Słowo to nie ma oficjalnego przetłumaczenia na nasz polski język, ale kiedy weekend podzielimy na dwa wyrazy – week i end – co oznacza – tydzień i koniec to możemy przetłumaczyć to sobie jako koniec tygodnia.

Za koniec tygodnia uważa się czas od piątkowego popołudnia do końca niedzieli, czyli będą to około 2,5 dnia (sobota, niedziela i pół piątku). Jest to wówczas czas wolny od pracy i od nauki. Czasem może przydarzyć się tzw. długi weekend, który następuje wtedy, gdy przed piątkiem lub po niedzieli przypada dzień świąteczny lub inny ustawowo wolny od pracy. Tak jest m.in. w przypadku Bożego Ciała, które to święto zawsze przypada w czwartek. Wówczas jeśli ktoś weźmie sobie w piątek wolne to ma długi weekend. Będzie on się składał z czterech dni wolnego – czwartku (Boże Ciało), piątku, soboty i niedzieli.

Koncepcja utworzenia weekendu zaczęła się na początku XIX wieku w Wielkiej Brytanii, gdzie pracodawcy dali pracownikom wolną sobotę od godziny 14:00 w zamian za to, że w poniedziałek stawią się gotowi do pracy. Od 1908 roku pięciodniowy tydzień pracy obowiązuje też w Nowej Anglii w USA, natomiast od 1940 roku już w całych Stanach Zjednoczonych. Na przełomie kolejnych dziesięcioleci od lat 40. do 60. XX wieku, weekend zaczął obowiązywać również w innych krajach.


© kz1.pl - serwis pytań