pytanie zadane 22 lipca 2017 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 lipca 2017 przez użytkownika

Chordofony to dawne instrumenty smyczkowe. Zaliczały się do nich takie instrumenty jak:

- Skrzypce diabelskie kaszubskie, które posiadały podstawkę i skrzynkę rezonansową. Grający uderza pałeczką i wydobywa dźwięki o różnej, przypadkowej wysokości. Mocne dźwięki są natomiast wydobywane poprzez uderzanie nóżką instrumentu o ziemię. w kapeli kaszubskiej był to instrument perkusyjny.

- Skrzypce diabelskie kurpiowskie, posiadały metalową strunę. Grający uderzał w nią drewnianą pałką. Był to instrument, którego używano do akompaniowania lub do solowej gry.

- Suka, gdzie grający dotykał z boku struny paznokciami palców lewej ręki. Używano jej do lat 20 naszego stulecia. 

- Mazanki, miały długość około 49 cm i składały się z korpusu z szyjką i komorą kołkową. Całość była wyżłobiona w kawałku drewna.

- Złóbcoki, miały około 58 cm i również żłobiło się je również z jednego kawałka drewna. Choć instrument posiadał cztery struny, to grający zazwyczaj wykorzystywał jedynie dwie. 

- Oktawka, wyżłobiona w jednym kawałku drewna szyjka, korpus i główka. To instrument podobny do średniowiecznych skrzypiec.

- Skrzypce żłobione, to prymitywny instrument z kawałka drewna.

- Skrzypce ludowe, budowa ich była oparta na profesjonalnych instrumentach, prócz materiałów wykonania.

- Skrzypce podwiązane, które to podwiązywanie wyparło mazanki. Miały one tę samą strojność co dudy. Podobno na takich skrzypcach gra się do dziś w Wielkopolsce.

- Basy kaliskie, wydrążone były w jednym klocu drewna i dawały one brzmienie burdonowe.

- Smyczki: 
               - łukowe - do basów kaliskich
               - ze śrubką - do basetli wielkopolskiej
               - z prętem ząbkowanym - do basów podhalańskich

- Maryna, to już jest instrument łączący w sobie chordofon i idiofon. Grający trzyma smyczek nieruchomo i porusza całym instrumentem, a nóżką jego uderza o podłogę. Dźwięk wydają blaszane talerzyki osadzone nad komorą kołkową. 

- Basetla wielkopolska, podobny do wiolonczeli, składający się  z oddzielnie sklejanych boków, wypukłej płyty, nóżki i czterech strun.

- Basy podhalańskie, posiadały trzy struny. Instrument podczas gry przewieszano dzięki paskowi przez ramię. 

- Lira korbowa, posiadała korpus w kształcie gitary, do którego była umieszczona komora tangentowa i komora kołkowa. W komorze tangentowej znajdowały się klawisze, gdzie ich naciskanie powodowało zmianę długości drgającego odcinak struny melodycznej. 

- Cymbały, drewniany prostokątny instrument z cienkimi licznymi (do 20) strunami. Rozpięte były one między zaczepami a kołkami do strojenia. W Polsce pojawiły się w XI wieku. 

...