pytanie zadane 21 lipca 2017 w Gry przez użytkownika Gość
Można go pokonać?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 lipca 2017 przez użytkownika

Pierwsze maszyny szachowe pojawiły się już w latach 40. XX wieku, lecz wyzwaniem dla profesjonalnych szachistów okazały się komputery, które udoskonalono w latach 80. XX wieku. W 1764 roku baron Wolfgang von Kemplen wymyślił nawet maszynę, która sama miała przesuwać pionki. Jej działanie jednak było uzależnione od człowieka, który siedząc w ukryciu pod blatem stołu je przesuwał. Maszyna ta wyglądała tak jak na poniższym zdjęciu.

dawna maszyna do gry w szachy

Komputery grają w szachy zupełnie inaczej niż ludzie. Komputer najpierw typuje wszystkie ruchy możliwe do wykonania w danej pozycji, potem wszystkie możliwe ruchy po tych ruchach itd. Analiza milionów różnych pozycji zajmuje komputerom chwilkę. Komputer kalkuluje następne najlepsze ruchy, ponieważ ma zapisaną/zaprogramowaną wcześniej ich wartość. Człowiek podchodzi do gry w szachy bardziej selektywnie, zaś komputer rozpatruje wiele pozycji na raz. Plusem dla człowieka jest to, że potrafi on w ten sposób przeanalizować ruchy i pozycje głębiej niż zrobiłby to komputer. 

Jeżeli chcemy wygrać z komputerem w szachy, to musimy nastawić się, że nie będzie to takie proste. Pomóc może to, że zaczynamy od najniższego, najprostszego poziomu i na wyższe przechodzimy stopniowo. Musisz pilnować się też przed różnymi sztuczkami np. widełkami czy szpilą. Komputer natomiast jest słabszy w planowaniu długoterminowym i dlatego widząc słaby punkt na stronie przeciwnika spróbuj go wykorzystać. 

...