pytanie zadane 21 lipca 2017 w Gry przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 22 lipca 2017 przez użytkownika

Każda szachowa rozgrywka może trwać krótko lub bardzo długo, tak samo jak może być rozstrzygnięta w kilu ruchach lub nawet w kilkuset. 

Najszybszą i zarazem najkrótszą wersją gry w szachy jest "blitz", gdzie gracze mają tylko 5 minut na wykonanie wszystkich ruchów. Najszybciej mata można dać w drugim ruchu, ale nasz przeciwnik wówczas musi grać naprawdę źle. Takiego mata nazywa się w szachach "matem głupców". Szybkiego mata nazywa się też "matem szewskim", ale on zazwyczaj odwraca się przeciwko atakującemu, więc lepiej go nie używać. Są też szachy jednominutowe, gdzie wszystkie ruchy wykonuje się w ciągu minuty. Taka rozgrywka miała miejsce w 1999 roku. 

Jeżeli chodzi o najdłuższe partie szachowe to trwają one zazwyczaj 7 godzin (takie są narzucone limity czasowe). Niegdyś takiego limitu nie było, dlatego też najdłuższa partia trwała 20 godzin i 15 minut. Miała ona miejsce w 1989 roku i wykonano wówczas 269 posunięć. Wynikiem ich był ... remis. 

Był też tzw. moskiewski maraton rozegrany pomiędzy Karpowem a Kasparowem. Zwycięzcą miał zostać ten, który pierwszy wygra 6 partii. Po pięciu partiach Karpow nie był w stanie pokonać przeciwnika i nastąpiło 17 remisów pod rząd. ta rozgrywka trwała aż 5 miesięcy!

Jest też inna odmiana gry w szachy tzw. Szachy Korespondencyjne. Polega to na tym, że przeciwnicy wysyłają sobie kolejne posunięcia pocztą. Na odpowiedź mają zazwyczaj 3 dni. Takie rozgrywki mogą trwać latami

...