seohost
pytanie zadane 21 lipca 2017 w Gry przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 22 lipca 2017 przez użytkownika

Szachy ogólnie to gra wojenna, co można stwierdzić już po samych nazwach bierek na szachownicy. Gra w szachy uczy rozsądku, logiki, wspomaga pamięć, intuicję oraz fantazję. Szachy są fascynującą grą od wsze czasów, aż po dziś dzień. 

Gra szachy pojawiła się około 600 roku n.e. w Indiach, choć nie do końca wiadomo czy była to od razu oddzielna gra czy też stanowiła połączenie wielu gier. Stamtąd szachy przywędrowały do Persji, a potem w VII wieku do całego arabskiego świata. Grano w nie szczególnie dużo w tzw. Złotej Epoce Islamu na przełomie VIII-X wieku. Dzięki szlakom handlowym szachy dotarły również do Europy, a dzięki Wikingom dostały się one dalej na zachód. 

Pozycja szachów umocniła się w średniowieczu (1100-1450), gdzie stały się one najbardziej popularna grą wśród rządzących. W tym czasie również zostały ustalone nazwy figur szachowych, których części dziś się już nie używa (królowa, biskup, rycerz). Nazwy odzwierciedlały struktury społeczne panujące w dawnych czasach. Ewolucja szachów do obecnej ich postaci miała miejsce po 1450 roku w epoce renesansu (odrodzenia). 

Najlepszymi szachistami w czasie renesansu byli Hiszpanie i Włosi, potem Francuzi, a w połowie XIX wieku Anglicy. Do Polski szachy przywędrowały pod koniec XI wieku. 

...