seohost
pytanie zadane 19 lipca 2017 w Motoryzacja przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2017 przez użytkownika

Chlapacze samochodowe to inaczej osłony przeciwbłotne. Jak już sama nazwa wskazuje chronią one lakier samochodu, przed uszkodzeniem przez piasek, żwir czy błoto. 

Obecnie producenci i projektanci samochodów chcą takie właśnie rzeczy jak anteny samochodowe, haki czy chlapacze usunąć, ponieważ kłóci się to z ich atrakcyjnym wyglądem. Obecne samochody są homologowane bez fabrycznych chlapaczy, ale możemy je znaleźć w wielu modelach starszych samochodów lub takie osłony sobie zamontować w swoim samochodzie. 

To czy warto montować chlapacze czy nie, zależy już w pełni od nas samych. Przednie mogą chronić progi drzwi przed uderzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami mijanymi na drodze. poza tym mniej też będzie się nam brudziło nadwozie. Montując chlapacze również z tyłu sprawimy, że jadący za nami, szczególnie w pluchę, kierowcy będą nam wdzięczni, że nie zachlapiemy im szyb nieczystościami. 

Minusem chlapaczy jest przede wszystkim ich wygląd, ale również to, że gromadzi się pod nimi duża ilość zanieczyszczeń trudnych do usunięcia. 

komentarz 14 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Nie no te chlapacze to jakiś relikt dawnych czasow. Pamiętam jak we fiatach małych czy dużych te gumowe chlapacze były zamontowane. Trzeba przyznać że beznadziejnie to wyglądalo. Nie! Lepiej już sobie zachlapac auto i potem umyć.
...