pytanie zadane 19 lipca 2017 w Książki przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2017 przez użytkownika

Skrót ISBN pochodzi z języka angielskiego i w polskim tłumaczeniu oznacza Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. 

Składa się on z 13 cyfr oznaczających swoisty identyfikator danej książki, który podaje informację o wydawcy, tytuł oraz wydanie, czyli edycję. 

Numer ISBN nadano po raz pierwszy w 1966 roku w Wielkiej Brytanii. Obecnie do jego nadawania przyjętych jest 159 krajów na całym świecie. Wcześniej numer ten składał się z 10-ciu cyfr, natomiast teraz do każdego z nich dodano prefiks 978 (gdy one wszystkie zostaną wykorzystane kolejnym prefiksem będzie 978). 

W Polsce numer ten nadaje się od 1974 roku. Poza tym w naszym kraju nadawanie numeru ISBN nie jest obowiązkowe, więc nie trzeba go nadawać. Jeżeli książce brak numeru ISBN to nakładany jest na niego 23% podatek VAT przez Urząd Skarbowy, ponieważ książka jest traktowana jako zwykły towar, taki jak inne towary przeznaczone do sprzedaży. Jeżeli książka posiada numer ISBN wydawca płaci jedynie 5% podatku. 

numer ISBN książki

Numer ISBN, a w szczególności jego kolejne cyfry oznaczają:

978 - kraj pochodzenia (0-1 anglojęzyczny, 2 francuskojęzyczny, 3 niemieckojęzyczny, 83 polski) - numer wydawcy (nadawany przez Krajowe Biuro ISBN) - numer publikacji (nadawany przez Krajowe Biuro ISBN) - suma kontrolna

Kod ISBN często przydaje się również przy katalogowaniu książek z domowej biblioteczki. Istnieje wiele aplikacji, które ułatwiają nam katalogowanie swoich zbiorów. Wtedy często wystarczy wpisać numer ISBN danej książki (lub zeskanować kod kreskowy obok tego numeru) i wtedy aplikacja automatycznie wyszuka dane książki - tytuł, autora, datę wydania, ilość strony itp. I nie trzeba tych wszystkich danych przepisywać ręcznie.

komentarz 4 listopada 2022 przez użytkownika Gość
A na e-bookach też jest ten numer?
...