pytanie zadane 18 lipca 2017 w Różne przez użytkownika Gość
Chodzi mi o kieszonkę, która znajduje się nad normalną kieszenią.

1 odpowiedź

odpowiedź 18 lipca 2017 przez użytkownika

Ta mała niepozorna kieszonka, na którą obecnie wcale nie zwracamy uwagi, kiedyś stanowiła nieodłączny element dżinsowych spodni i tym samym była bardzo potrzebna. 

mała kieszonka w spodniach jeansach dżinsach

W dawniejszych czasach używali jej zwłaszcza kowboje, którzy chowali tam swoje małe zegarki. Stąd też inna nazwa dla tej kieszonki, a mianowicie watch pocket. Łańcuszek od zegarków przypinali do szlufki spodni, a zegarek chowali do tej małej kieszeni. Z tak małej kieszonki nie mógł sam wypaść, więc nie było obawy, że gdzieś się zgubi podczas konnej jazdy.

kieszonkowy zegarek

Takie jeansy były szyte początkowo dla robotników rolnych i kowbojów właśnie, gdyż materiał na spodnie był bardzo mocny i wytrzymały. Pierwsze takie jeansy szył, znany do dziś, Levi Strauss, czyli Levi's. Pochodził on z Niemiec, a do USA emigrował przed 1853 rokiem (w tym roku właśnie założył swoją fabrykę). 

Obecnie zegarków się tam już nie chowa, ale to nie znaczy, że kieszonka jest zupełnie zbędna. Można wykorzystać ją do schowania w niej drobnych monet, karty pamięci do aparatu, pendriva, klucz, szmikę lub innych małych rzeczy. 

komentarz 8 marca 2020 przez użytkownika Gość
A ja pamiętam jak ktoś w tej kieszonce nosił  telefon komórkowy :D oczywiście to były czas starszych komórek a nie obecnych dużych smartfonów. Dlatego taki telefon zmieścił się tej kieszonce. Ciekawe zastosowanie.
komentarz 9 lutego 2021 przez użytkownika Gość
ja w tej kieszonce noszę pendrive:)
komentarz 13 września 2021 przez użytkownika Gość
Mimo iż się już nie używa tej małej kieszonki producenci dżinów nadal je doszywaja.
...