pytanie zadane 11 grudnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
Co sadzić z ziół na balkonie?

1 odpowiedź

odpowiedź 12 grudnia 2015 przez użytkownika

Chcąc sadzić na balkonie zioła, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że nasz balkon nie może znajdować się od strony ruchliwej ulicy, by nie chłonęły spalin i innych zanieczyszczeń. Większość ziół lubi tez miejsca bardzo nasłonecznione. 

Zioła jakie możemy sadzić na balkonie to: hyzop, ogórecznik, papryka ostra, pietruszka naciowa, rozmaryn, rzeżucha, szałwia lekarska i trybula. 

Część ziół może na balkonie rosnąć również zimą. Do takich należą: lebiodka, melisa, mięta, estragon i lubczyk. Oczywiście pojemniki na zimę należy zabezpieczyć przed mrozem wkładając je do większego pojemnika wypełnionego materiałem izolacyjnym np. styropianem. Rośliny wówczas przykrywamy gałązkami iglaków. 

Nasiona ziół należy wysiać do doniczek na koniec lutego i trzymać początkowo w domu lub kupić gotową rozsadę w sklepie. Pamiętajmy, że młode roślinki często podlewamy, ponieważ chłoną dużo wody, a na balkon możemy je wystawić dopiero po przymrozkach w maju. Zioła najlepiej czują się w glinianych donicach o średnicy minimum 10 cm. Na dno pojemnika wsypujemy drenaż, torf i keramzyt. trzeba pamiętać, że niektórym ziołom rosną duże korzenie i potrzebują większej doniczki (lubczyk, estragon). W płaskich doniczkach umieszczamy takie zioła jak: tymianek, majeranek lub cząber

Na balkonie świetnie sprawdzą się zioła, które najczęściej używa się w kuchni. Są to m.in.:

majeranek - odmiana o jaskrawych złotożółtych liściach i regularnym pokroju, czyli Aureum. Jest to odmiana wrażliwa na działanie słońca. Inna odmiana Variegata ma wspaniałe biało-zielone, wzorzyste liście. 
majeranek

tymianek - ma różne barwne odmiany, chociażby Silver Queen o biało-szarym wzorze. Również odmiana tymianku lekarskiego Thymus x citrodorus lub Doone Valley o żółtych i złotych liściach. 
tymianek

szałwia - szczególnie odmiana Salvia officinalis. Też odmiana Icterina z delikatnie żółtymi brzegami liści. 

melisa - odmiana o kolorowych liściach Aurea, ale wrażliwa na silne słońce. Idealna do chłodnej lemoniady.

mięta - najbardziej znana mięta pieprzowa czy dwukolorowa Mantha sauveolens Variegata. Każda odmiana mięty potrzebuje dużo wody i substancji odżywczych. 
różnica między miętą zieloną a miętą pieprzową

bazylia - szczególna odmiana Purple Ruffles o postrzępionych, ciemno-purpurowych liściach lub drobnolistna bazylia karłowata Ocimum minimum. Ta odmiana świetnie nadaje się do pomidorów koktajlowych. 

Na balkonie, można oczywiście hodować wiele innych odmian roślin, również warzywa np. ziemniaki oraz owoce.

komentarz 22 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Jeśli na balkon to obowiązkowo żeby ładnie wyglądały. Ta szałwia ciekawie wyglada.
...