pytanie zadane 11 grudnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
Co roku mam problem z mszycami na swoich warzywach i innych roślinach. Jak się ich pozbyć raz a dobrze?

1 odpowiedź

odpowiedź 12 grudnia 2015 przez użytkownika

Rzeczywiście mszyce są wyjątkowymi szkodnikami, które wysysają sok z młodych pędów różnych drzewek owocowych.

mszyce wysysające soki z rośliny

Ostatnio gdzieś wyczytałam, że najlepszym preparatem jest nietrujący środek biologiczny na bazie mydła potasowego. Jest on podobno bardziej skuteczny niż preparaty chemiczne z dimetoatem w składzie. 

Mszyc można się też pozbyć w około 75% używając mieszaniny miękkiego szarego mydła i rosołu. Dobry jest też napar z rabarbaru, gdyż usuwa do około 40% mszyc. Działa on również odstraszająco na szkodniki jeszcze przez pewien czas od zastosowania. 


By pozbyć się mszyc domowymi środkami możecie wypróbować jeden z poniższych przepisów.

1. Rozdrabniamy główkę czosnku, do niego dodajemy łyżeczkę chilli (w proszku), dwie szklanki wody i pół łyżeczki mydła w płynie. Wszystko razem dokładnie mieszamy i spryskujemy rośliny.

Natomiast naturalnym "sposobem" na pozbycie się mszyc są biedronki, które żywią się tymi małymi szkodnikami. Poniżej film pokazujący biedronkę jedzącą mszyce i mrówki, które ich bronią, gdyż te natomiast żywią się wydzieliną mszyc

komentarz 16 stycznia 2016 przez użytkownika Gość
Można też spryskać roślinę wodą z tytoniem - do wody należy wrzucić kilka niedopałków i pozostawić na kilka dni. Potem odcedzić i spryskiwać rośliny. To tania i skuteczna metoda, ale niestety niezbyt ładnie pachnąca.
komentarz 24 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Ciekawe czym można przyciągnąć biedronki do ogrodu? Wtedy by załatwiły sprawę z mszycami. No ale niestety trzebaby jeszcze mrówki przegnać bo one sobie mszyce hodują jak my krowy :D
...