pytanie zadane 11 lipca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Wiadomo, że na pewno są to pszczoły, ale czy jeszcze jakieś owady potrafią zapylać kwiaty?

1 odpowiedź

odpowiedź 11 lipca 2017 przez użytkownika

W naszym klimacie owadów jakie zapylają kwiaty jest sporo. Choć powszechnie uważa się, że to tylko pszczoły, to jednak jest ich o wiele więcej. Zaraz je poznacie, a póki co napiszę, że zapylanie roślin przez owady nazywa się owadopylność i jest to jeden z rodzajów zoogamii, czyli zapylania roślin przez zwierzęta. 

I tak jeśli chodzi o zapylanie roślin przez owady to są to takie owady jak m.in.: 

1. Błonkówki, błonoskrzydłe - należą do nich również niektóre pszczołowate, które są najliczniejszą grupą zapylaczy, zaś najmniejszą wśród nich stanowią osowate. Do zapylaczy zalicza się:
- pszczoła miodna i pszczoły samotnice,
- trzmiel,
- osa,
- mrówki,
- gąsieniczniki. 

Pszczoły zbierają nektar na różne sposoby. Jedne z nich połykają nektar i pyłek, drugie zbierają nektar na nóżkach, a trzecie na podbrzuszu. Pyłek jest dla pszczół źródłem białka, zaś nektar jest źródłem cukrów. Pszczoły miodne produkują: miód, wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli i pierzgę. 

pszczoła zbierająca miód z kwiatów

2. Motyle - te jedzą nektar, natomiast nie pobierają pyłku kwiatowego. Owady te zapylają najczęściej storczyki.

motylek

3. Chrząszcze - te owady często niszczą kwiaty poprzez ich nadgryzanie. Robią tak ponieważ nie piją nektaru, ale zjadają pyłek. Natomiast mają one swój udział w zapylaniu krzyżowym. Do najbardziej znanych owadów z gatunku chrząszczy należą: biedronki. 

biedronka

4. Przylżeńce/wciorniastki - to drobne, czarne owady, które mają nie raz długość 1 mm, natomiast bardzo łatwo możemy zobaczyć je, gdy znajdują się w kwiecie. Nie latają. Często można spotkać je we wrzosach lub w kwiatach zamykających się na noc. Jedzą pyłek i nektar kwiatowy. 

owad przecinek pod mikroskopem

5. Muchówki/dwuskrzydłe - zalicza się do nich m.in. muchy krótkorogie. Zjadają one zarówno nektar, jak i pyłek. W naszym kraju zapylają one, prócz kwiatów, również marchew. 

mucha domowa

Istnieją również pomysły jak np. B-Droid, czyli robot który będzie służył do zapylania kwiatów.

komentarz 5 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Pszczoły to zbyt mocno uogolniliscie. Przecież są trzmiele, osy, szerszenie itp. które również obok pszczół zapylają rośliny. Pszczoły to są tylko najpopularniejszym gatunkiem.
komentarz 9 lutego 2021 przez użytkownika anonimowy

Jeszcze chyba brakuje nietoperzy, bo też gdzieś czytałam że pewne gatunki żywią się nektarem i przez co też mogą zapylać rośliny.

...