revolut
pytanie zadane 10 lipca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2017 przez użytkownika

W Polsce występują trzy rodzaje jaszczurek. Opiszę je kolejno poniżej.

1. Jaszczurka zwinka, która jest najpopularniejsza u nas. Jej ciało mimo, że jest smukłe, to jest bardzo zwinne i masywne. Poza tym ma ona dużą głowę i zaokrąglony pysk oraz długo ogon, który zwęża się ku końcowi. Ogon jej jest kruchy i łatwo odpada, lecz następnie się regeneruje. Palce są zakończone pazurami. Ta jaszczurka osiąga długość do 20 cm. Zwinki są zazwyczaj brunatne, czasem szare. Jaszczurkę zwinkę można spotkać na nasłonecznionych terenach polan leśnych, wrzosowiskach i skraju dróg. Jej pożywieniem są owady.

2. Jaszczurka zielona jest nieco masywniejsza od zwinki, ale ma smukłą budowę ciała w kolorze zielonkawym. Jej głowa jest mocna, pysk ostry, a ogon długi, palce mocne i długie. jej długość to około 35 cm. Spotkać można ją na zboczach jarów, stokach wzgórz z kolczastą, ciepłolubną roślinnością. 

3. Jaszczurka żyworodna lub żyworódka jest delikatna, a jej ciało jest nieco walcowate z niewielką głową, grubym ogonem i mocnymi łapami. Jej długość to około 14 cm. Żyworodki są brunatne z plamkami, zaś po stronie brzusznej są pomarańczowe. Można spotkać je na terenie Tatr. jej pożywieniem są ślimaki nagie, dżdżownice i owady. 

...