seohost
pytanie zadane 10 lipca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2017 przez użytkownika

W Polsce występują cztery rodzaje jaszczurek. Opiszę je kolejno poniżej.

1. Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) 

jaszczurk zwinka

Jest to najpowszechniej występująca jaszczurka w Polsce. Jej ciało mimo, że jest smukłe, to jest bardzo zwinne i masywne. Poza tym ma ona dużą głowę i zaokrąglony pysk oraz długo ogon, który zwęża się ku końcowi. Ogon jej jest kruchy i łatwo odpada, lecz następnie się regeneruje. Palce są zakończone pazurami. Ta jaszczurka osiąga długość do 20 cm. Zwinki są zazwyczaj brunatne, czasem szare. Jaszczurkę zwinkę można spotkać na nasłonecznionych terenach polan leśnych, wrzosowiskach i skraju dróg. Jej pożywieniem są owady.

2. Jaszczurka żyworodna (Zootoca vivipara)

jaszczurka żyworodna

Inaczej nazywana również jaszczurka żyworódka ma delikatny wygląd, a jej ciało jest nieco walcowate z niewielką głową, grubym ogonem i mocnymi łapami. Jej długość to około 14 cm. Żyworodki są brunatne z plamkami, zaś po stronie brzusznej są pomarańczowe. Można spotkać je na terenie Tatr. jej pożywieniem są ślimaki nagie, dżdżownice i owady.

3. Jaszczurka zielona (Lacerta viridis)

jaszczurka zielona

Jest to jaszczurka nieco masywniejsza od zwinki, ale ma smukłą budowę ciała w kolorze zielonkawym. Jej głowa jest mocna, pysk ostry, a ogon długi, palce mocne i długie. jej długość to około 35 cm. Jaszczurka zielona jest rzadko spotykana w naszym kraju i istnieje prawdopodobieństwo że już wyginęła w Polsce.

4. Padalec zwyczajny (Anguis fragilis)

padalec zwyczajny

Jest to bardzo nietypowa jaszczurka, gdyż jest to gatunek beznogiej jaszczurki. Przez to przypomina bardziej węża lub żmiję. Padalce mają ubarwienie w różnych odcieniach brązu. Żywią się małymi małymi owadami typu dżdżownice, pająki czy ślimaki. Padalec może osiągnąć długość nawet 45-50 cm. Może występować właściwie na terenie całej Polski.

komentarz 6 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Dobrze że żadna nie jest zabójczo jadowita, bo mogłoby być niebezpiecznie.
komentarz 25 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy

Ta ostatnia jaszczurka bez nóg powinna stracić te mianolaugh

...