pytanie zadane 10 lipca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2017 przez użytkownika

W naszym kraju można spotkać cztery rodzaje traszek. Traszka, czyli płaz ogoniasty, który żyje w środowisku wodno-lądowym i w Polsce są one pod ochroną.

1. Traszka grzebieniasta

Ma około 17 cm długości, jest masywna, ma chropowatą skórę z jasnymi brodawkami po bokach, szeroką głowę i stosunkowo krótki ogon. Jej grzbiet najczęściej jest czarny, ciemnooliwkowy, a spód pomarańczowy z czarnymi plamkami. Żyje w torfie, gliniastych rowach, sadzawkach. Licznie występuje na terenie polskich parków narodowych. Poluje na larwy owadów i drobne skorupiaki. Jej nazwa wzięła się od grzebienia jaki pojawia się u samców w czasie pory godów. 

traszka grzebieniasta

2. Traszka zwyczajna

Ma około 10 cm długości, jest wysmukła, z drobną głową i gładką skórą. Ma szarobrunatną barwę i ciemne widoczne plamki, a część brzuszna jest pomarańczowa. Plamy te są bardziej widoczne u samców, niż u samic. Zwinnie porusza się w wodzie, ale żyje w lasach, norach oraz skalnych szczelinach. 

traszka zwyczajna

3. Traszka górska

Ma około 11 cm długości, jest walcowata, ma zaokrąglony pysk i niebieskawą barwę grzbietu z pomarańczowym brzuchem bez plamek. Występuje przy zbiornikach wodnych naturalnych jak i sztucznych (Karpaty, Sudety, Góry Świętokrzyskie , Tatry - Dolina Pięciu Stawów, Dolina Gąsienicowa). 

traszka górska

4. Traszka karpacka

Ma około 10 cm długości, krępe ciało, szeroką głowę. Ma jasnobrązowy grzbiet i pomarańczowy brzuch. Jest to gatunek lądowy, choć lubi leśne kałuże i rowki. Jej pożywieniem są owady i plankton. Można spotkać ją w całych Karpatach, a szczególnie na wysokościach 500-1500 m n.p.m. 

...