seohost
pytanie zadane 6 lipca 2017 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lipca 2017 przez użytkownika

Mastyks to żywica naturalna pochodząca z balsamu jaki wydziela drzewo pistacji kleistej. Jest to stwardniały drzewny sok, używany w wielu kuchniach świata jako przyprawa. 

Drzewo pistacji kleistej naturalnie rośnie w basenie Morza Śródziemnego np. w Grecji czy Chorwacji, chociaż uprawia się je również w innych regionach świata. Wydziela ono substancję zwaną mastyks czy też żywica mastyksowa. Jest ona gorzkawa w smaku i trochę podobna trochę do tej wydzielanej z naszych, polskich drzew iglastych. Żywica ta ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Była ona ceniona w starożytnej Grecji, gdzie używano jej jako obecnej gumy do żucia. Miała ona odświeżający smak, który utrzymywał się przez około 15-20 minut. 

Mastyks można kupić w sklepach w postaci proszku lub drobnych ziarenek z wyglądu przypominających nieco bursztyny. Obecnie mastyks stosuje się również do wyrobu likieru Mastica, który jest popularny na greckiej wyspie Chios oraz do lodów, deserów, kawy, serów i napojów orzeźwiających. Działa on podobnie jak żelatyna i ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.


Z mastyksu wytwarza się również werniks, czyli lakier szlachetny do malarstwa artystycznego. Wśród wielu rodzajów werniksów malarskich, werniks damarowy jest uznawany za jeden z najcenniejszych i używa się go jako efekt końcowy do konserwacji i impregnacji dzieł. 

...