lh
pytanie zadane 6 lipca 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lipca 2017 przez użytkownika

Guma do żucia dziś występuje w wielu wariantach smakowych i w wielu formach (pastylki, listki, cukierki). Od czasu jej wynalezienia nie traci na popularności. Składniki na gumę do żucia miesza się ze sobą w odpowiednich proporcjach i dzieli na małe porcje. Ot, guma gotowa. 

Natomiast proporcje są tu bardzo ważne. Nie podam jakie dokładnie powinny być, ponieważ każda z firm produkujących gumę do żucia pilnie strzeże swoich receptur. Wiadomo jednak, że najpierw bazę do gumy do żucia należy zmiękczyć, czyli rozgrzać w temperaturze około 60oC, aż nabierze odpowiedniej konsystencji i dopiero dodaje się pozostałe składniki. Gumę miesza się w urządzeniu podobnym do kuchennego robota z mieszadłami. 

guma do żucia w pastylkach

Do bazy najpierw dokłada się substancję słodzącą, a następnie należy uzyskać odpowiednią spójność i teksturę. Dopiero później dodaje się barwniki i substancje smakowe. Wówczas masę się schładza i przetwarza w produkt końcowy o wybranej formie. Pastylki gumy zazwyczaj formuje wytłaczarka zwana ekstruderem. Poniżej film z produkcji gumy do żucia:

Guma do żucia to produkt, który jest trwały i w wielu krajach nie jest wymagane podanie daty przydatności do spożycia (duża zawartość cukru i niska wilgotność). 

...