pytanie zadane 6 lipca 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lipca 2017 przez użytkownika

Współczesne gumy do żucia składają się z takich składników jak: masa gumowa, cukier puder, syrop skrobiowy, substancje aromatyczne, substancje smakowe i substancje barwiące. Każdy z tych składników należy do jednej z czterech podstawowych grup produktów:

I - Baza, decydująca o właściwościach gumy, które mają wpływ na przyjemność żucia gumy. Efektem złej bazy jest to, że guma po kilku minutach staje się niedobra i nadaje się tylko do wyrzucenia. Baza powinna stanowić 25-35% masy produktu. 

II - Substancje smakowe, które stanowią 1,5-3% gumy. Wśród nich najbardziej popularne są smaki miętowe, cynamonowe czy owocowe. 

guma do żucia w pastylkach

III - Substancje słodzące, stanowią 40-50% masy i najczęściej są to cukry (sacharoza, syrop glukozowo-fruktozowy, ksylitol, sorbitol). Jeżeli guma zawiera sztuczne słodziki, takie jak aspartam, acesulfam czy sacharynę to dodaje się jej około 0,05%. Substancje smakowe wzmacniają również działanie dodatków smakowych. Ponadto stosuje się plastyfikatory w proporcji 1-2%, które zmiękczają bazę. Należy do nich np. lecytyna, lanolina czy oleje roślinne. Natomiast za utrzymanie wilgotności gumy odpowiada gliceryna. 

IV - Barwniki, które nadają kolor gumie do żucia. 

W składzie przeciętnej gumy do żucia znajdują się zatem takie składniki jak: sorbitol, ksylitol, mannitol, sukraloza, acesulfam K, baza gumowa, glicerol, aromaty, emulgator lecytyna sojowa, przeciwutleniacz BHA. 

Guma wytworzona z tych składników nie może być zbyt twarda, nie może się rozpuszczać i rozwarstwiać, dlatego też każdy producent gumy do żucia ma swoją własną recepturę.


Ciekawostki o gumie do żucia:

- Kto wynalazł gumę do żucia?

- Jak się robi gumę do żucia? 

- Gumy do żucia dzieli się gumy zwykłe i gumy balonowe, czyli takie, z których można robić balony. 

- Najbardziej znane marki gum do żucia to: Orbit, Donald Bubble Gum, Turbo, Juicy Fruit, Spearmint, Winterfresh. 

guma Turbo z obrazkiem auta

komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Obecnie gdyby nie miętowe gumy odświeżające oddech, nikt chyba by nie używał gum do rzucia. Co innego kiedyś jak byłem dzieciakiem. Były gumy Turbo, z Kaczorem Donaldem czy kulki.
...