lh
pytanie zadane 6 lipca 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lipca 2017 przez użytkownika

Współczesne gumy do żucia składają się ze składników należących do 4 podstawowych grup:

I - Baza, decydująca o właściwościach gumy, które mają wpływ na przyjemność żucia gumy. Efektem złej bazy jest to, że guma po kilku minutach staje się niedobra i nadaje się tylko do wyrzucenia. baza powinna stanowić 25-35% masy produktu. 

II - Substancje smakowe, które stanowią 1,5-3% gumy. Wśród nich najbardziej popularne są smaki miętowe, cynamonowe czy owocowe. 

guma do żucia w pastylkach

III - Substancje słodzące, stanowią 40-50% masy i najczęściej są to cukry (sacharoza, syrop glukozowo-fruktozowy, ksylitol, sorbitol). Jeżeli guma zawiera sztuczne słodziki, takie jak aspartam, acesulfam czy sacharynę to dodaje się jej około 0,05%. Substancje smakowe wzmacniają również działanie dodatków smakowych. Ponadto stosuje się plastyfikatory w proporcji 1-2%, które zmiękczają bazę. Należy do nich np. lecytyna, lanolina czy oleje roślinne. Natomiast za utrzymanie wilgotności gumy odpowiada gliceryna. 

IV - Barwniki

Guma wytworzona z tych składników nie może być zbyt twarda, nie może się rozpuszczać i rozwarstwiać, dlatego też każdy producent gumy do żucia ma swoją własną na nią recepturę. 

...