lh
pytanie zadane 4 lipca 2017 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 4 lipca 2017 przez użytkownika

Weki to słoiczki z przetworami, których wieczko zamykane było na gumową uszczelkę. Obecnie nie robi się już takich tradycyjnych weków, ale nazywa się tak słoiki z przetworami czyli z ogórkami, dżemem, zalewami itp. 

Co ciekawe weki wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale również w aptekach i muzeach. Tam służą do przechowywania zbiorów. Weki wyparte zostały z rynku w latach 80. XX wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się na rynku zakrętki twist-off. Słowiki typu wek, były tak skonstruowane, że można było gotować przetwory w nich zawarte, by je zawekować. wszystko to za sprawą Johanna Carla Wecka, który metodę tę rozpowszechnił. W kolejnych latach do słoików weków zaczęto produkować specjalne sprężyny do trzymania wieczka i gumkę do uszczelniania. 

pasteryzacja
-Cukinia all'a ananas-

Należy pamiętać, że słoika, który będziemy wekować, pasteryzować nie należy napełniać do końca. Weck był wegetarianinem i abstynentem i tym sposobem chciał pokazać, że można przetwarzać produkty beż użycia alkoholu, by się one nie zepsuły. Ostatecznie weków dziś się nie używa lub używa się ich bardzo rzadko. Wyparły je z rynku słoiki zakręcane, ale również mrożonki. Dziś prawdziwe weki można kupić jako produkty regionalne. 

...