pytanie zadane 3 lipca 2017 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Chcę pomalować pokój na nowy kolor, lecz na jednej ze ścian znajduje się tapeta. Kiedyś mi się podobała, teraz nie jest mi potrzebna, ale nie chce też bawić się w jej zrywanie, równanie ściany po niej itp.

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lipca 2017 przez użytkownika

Obecnie na rynku budowlano-remontowym dostępne są farby, które z pewnością ładnie zamalują starą tapetę, bez potrzeby jej zrywania. Zrywać tapetę musimy wyłącznie wtedy, gdy sama już odchodzi w rogach i nie chce się trzymać ściany. w innych przypadkach nie warto tracić czasu na jej usuwanie. 

Do pomalowania nadają się papierowe tapety, tapety winylowe, z włókna szklanego i tapety z raufazy. By zamaskować starą tapetę, najpierw należy sprawdzić czy równo i dokładnie przylega do ściany i w przypadku odklejenia, należy ją podkleić. Teraz odtłuszczamy jej powierzchnię, aby później warstwy farby dobrze się jej trzymały. Myjemy więc tapetę gąbką z wodą i płynem i czekamy, aż wyschnie. nakładamy na starą tapetę dwie warstwy farby, aby dobrze pokryła całą powierzchnię. 

Najlepiej jest malować starą tapetę pistoletem natryskowym, ale można też użyć wałka lub pędzla. Dla tapety zwierającej wypukłe elementy zaleca się użycie wałka z dłuższym włosiem. 

...