seohost
pytanie zadane 3 lipca 2017 w Książki przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lipca 2017 przez użytkownika

Wybieranie książek do domowej biblioteczki ma coś wspólnego z ich zbieraniem i wybieramy takie książki, które lubimy, których tematyka nas interesuje. Jeśli chodzi o zbieranie książek, to nie należy mylić tego z chomikowaniem książek. Pamiętajmy, że książki należy wybierać rozsądnie, by z naszej biblioteczki nie zrobić antykwariatu, z książkami w ogóle nie czytanymi i nie potrzebnymi. Książki trzeba nauczyć się mądrze wybierać, ponieważ nie każdy z nas mając dużą ich ilość będzie dobrym znawcą literatury, tak jak nie każdy kto gotuje, jest kucharzem. 

Mądre, rozsądne zbieranie książek polegać musi na pewnych zasadach, logice czy dążeniach. Na początku należy ustalić o jakiej tematyce książki chcemy zbierać, jaka tematyka nas interesuje, jaką lubi czy się pasjonujemy. Jeśli nie mamy pasji, to nie mamy jakich książek zbierać, natomiast zbieranie książek wynika z naszej pasji. Należy dążyć do tego, aby samemu stworzyć unikatowy zbiór książek. 

Powinniśmy wiedzieć jakie książki znajdują się w naszej biblioteczce i dlaczego właśnie te. Książki można zbierać tematycznie, ale również pod kątem ich oprawy, stron czy jakichś specjalnych znaków. Wszystkie, które dla nas coś znaczą i dla nas mają jakąś wartość. 

Książki zbieramy, żeby je mieć i czytać, ale to nie powinno stanowić głównego celu naszych działań. Oczywiście dobrze, że lubimy czytać i mieć najlepsze książki z danego tematu na swojej półce, ale często zdarza się też tak, że celem zbierania książek może być poszerzanie swojego warsztatu. Jeśli np. piszemy pracę magisterską, zbieramy książki o danej tematyce, które po trosze tworzą naszą bibliotekę. Tak samo dzieje się z osobami, które chciałyby zacząć pisać swoją własną książkę. Inni natomiast za cel mają uzbieranie pełnej kolekcji danego autora lub zbierają je dla przyszłych pokoleń (szczególnie dotyczy to książek historycznych). 

Dobrze jeśli kolekcja naszych książek, wnosi nam wiedzę, a nie tylko jest bo jest. Książki mają nas rozwijać i uczyć, a nie tylko nas ograniczać do tej jednej konkretnej dziedziny. Zbierając książki poznajemy tez osoby mające podobne zainteresowania do naszych i związane z nimi jak np. wydarzenia, autorów itp. 

...