lh
pytanie zadane 22 czerwca 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy
Pod względem fizycznym? Czy myślenie da się jakoś zaobserwować?

1 odpowiedź

odpowiedź 23 czerwca 2017 przez użytkownika

Myślenie jest jedną z pierwszych rzeczy jakiej uczymy się już w dzieciństwie i im bardziej poważny problem mamy do rozwiązania, tym myślenie pochłania większość energii. 

Badacze twierdzą, że już uczenie się czegokolwiek pociąga za sobą zmiany w mózgu. Wiemy już, że mózg zużywa najwięcej energii spośród wszystkich organów naszego ciała. prócz tego zużywa on również do swojej pracy około 1/5 zasobów krwi i tlenu do zasilenia mózgu. Procesowi myślenia towarzyszą ogromne lecz chwilowe zmiany, mają też w mózgu miejsce gwałtowne przepływy energii elektrycznej. Myślenie więc na dłuższą metę powoduje zmiany nieodwracalne i między komórkami w mózgu tworzyć się zaczynają nowe połączenia. 

Jeśli chodzi o obserwację procesów myślowych, to można je "zobaczyć" za pomocą badania z wykorzystaniem elektrod umieszczanych na głowie i obserwacji zmian ładunku elektrycznego w następujących po sobie momentach. Bodziec = reakcja. Dzięki takiej metodzie badania mózgu, naukowcy odkryli, że pierwszym objawem myślenia są zmiany przepływu prądu elektrycznego w mózgu i że zmiany zależą od intensywności bodźca. Obecnie do badania struktur mózgu wykorzystuje się również tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub pozytronową tomografię emisyjną. Te metody pozwalają na zbadanie większego zasięgu aktywności mózgu. 

...