Czemu ludzie mają potrzebę dotykania się?

pytanie zadane 18 czerwca w Różne przez użytkownika Linda

1 odpowiedź

odpowiedź 19 czerwca przez użytkownika fasolka

Jak można zauważyć, już niemowlęta i małe dzieci, chcą być przytulane. Potrzebują kontakty fizycznego z drugą osobą, chcą być obejmowane, tulone. Niemowlę, a właściwie noworodek, który od urodzenia jest odseparowany od matki może na zawsze utracić naturalną więź z nią. Bliski kontakt natomiast pobudza wzrost dziecka oraz uczucia macierzyńskie. 

Jest takie jedno przeprowadzone przez naukowców badanie, które polegało na odseparowaniu kilku małpek od swoich mam, zaraz po urodzeniu i umieszczeniu ich w osobnych klatkach. Do tych klatek wstawiono po dwie sztuczne małpy-matki. Jedna z nich dawała mleko, ale nie posiadała żadnych innych emocji, zaś druga była miękka i można było się do niej tulić, ale nie dawała mleka. Podczas badania naukowiec zauważył, że młode małpki znacznie bardziej wolą miękką mamę-małpę, niż tą która daje mleko. Bez kontaktu fizycznego wiele małpek zginęło. 

Podobne zjawiska występują u dzieci. Zaobserwowano to w amerykańskich sierocińcach na początku XX wieku, gdzie umieszczano tam dzieci poniżej 1 roku życia. Dzieci takie mimo należytego odżywiania i opieki lekarskiej, umierały z powodu braku przytulania i kontaktu fizycznego. Samo noszenie dziecka na rękach już pomaga, dlatego w późniejszych latach zaczęto dzieciom okazywać więcej uczuć i wówczas śmiertelność takich maluchów spadła. 

Widać z tego, że dotyk pobudza wydzielanie przez mózg pewnych substancji chemicznych, które przyspieszają wzrost i pomagają organizmowi zwalczać efekty stresu. 

...