Co to są sny?

pytanie zadane 9 czerwca w Zdrowie i uroda przez użytkownika olpin

1 odpowiedź

odpowiedź 9 czerwca przez użytkownika fasolka

Sny to obrazy pojawiające się w naszym umyśle gdy śpimy. Możemy w nich przeżywać swoje emocje i doświadczenia, które towarzyszyły nam w ciągu dnia lub dawno temu. 

Możemy mieć sny realistyczne, fantastyczne lub makabryczne (koszmary). Umysł nasz obrazy te przyjmuje jako normalne, nawet jeśli są nie wiadomo jak wymyślone. Gdy śnimy znajdujemy się w subiektywnym świecie, który nie jest podporządkowany realizmowi. Nie wszystkie sny są również warte zapamiętania, dlatego tez po obudzeniu nie pamiętamy części z nich lub nie pamiętamy niczego co się nam śniło. Ponieważ nasz mózg podczas snu jest cały czas aktywny to właśnie też dlatego możemy nie pamiętać snów. Wyłącza się nam wówczas pamięć i jest to również objawem tego, że zazwyczaj nie śnimy w kolorach. Obrazy we śnie są czarno-białe. 

Śniąc często wracamy do miejsc, w których mieszkaliśmy w przeszłości. Niektórzy ludzie po przebudzeniu zapisują swoje sny. Pomaga to w badaniach nad snami i zdobywać informacje jakie podświadomość chce przekazać świadomości. Poza tym można też zobaczyć czy sny nam się powtarzają. 

Według badań naukowców można zmienić zdarzenia następujące we śnie, zmieniać treść snu za pomocą siły sugestii. Taki wpływ na swoje sny nazywa się świadomym śnieniem. Można to sobie wypracować nie budząc się ze snu w czasie przerażających snów, ale radząc sobie z trudnościami. Jeśli obudzimy się w czasie snu spróbujmy się na nim skoncentrować i zasnąć jeszcze raz. 

...