Czym jest ból chroniczny?

pytanie zadane 9 czerwca w Zdrowie i uroda przez użytkownika Ineska
Co pomoże w jego zwalczeniu?

1 odpowiedź

odpowiedź 9 czerwca przez użytkownika fasolka

Ból chroniczny to taki rodzaj bólu, który nigdy nie przechodzi. osoba chora np. na reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby serca odczuwają mniej lub bardziej dolegliwości bólowe, które jednak nigdy nie ustają. Zmieniają jedynie swoją moc. Przyczyną takich bólów są choroby, urazy lub zmiany genetyczne. 

Ból ma charakter bardzo subiektywny, więc każdy z nas może odczuwać go na różne sposoby. Ból nieustający, chroniczny może być obezwładniający i to tak, że osoba nim dotknięta może być zupełnie odizolowana od otaczającego ją świata. Ludzie obarczeni chronicznym bólem często wpadają w stany depresyjne lub mają poczucie winy. Taki ból może niszczyć pragnienie życia i zaburzać normalne funkcjonowanie.

W zwalczaniu chronicznego bólu może pomóc:

- biologiczne sprzężenie zwrotne (osoby cierpiące na bóle głowy czy krzyża mogą nauczyć się zmniejszać napięcie powodujące zmniejszenie cierpienia),

- psychoterapia (indywidualna lub grupowa terapia, gdzie samo mówienie o swoim bólu może zmniejszać jego odczuwanie i spowodować, że człowiek nie czuje się taki osamotniony),

- hipnoza (która sprawia, że niektórzy odczuwają ulgę w cierpieniu),

- zabiegi chirurgiczne (jest to chirurgiczne wycięcie nerwów, które przekazują ból, natomiast nie jest on taki łatwy w wykryciu i często powraca nawet po operacji). 

...