Jaka jest najbardziej wrażliwa część ciała?

pytanie zadane 8 czerwca w Zdrowie i uroda przez użytkownika Olka

1 odpowiedź

odpowiedź 8 czerwca przez użytkownika fasolka

W naszym ciele znajduje się wiele receptorów bólowych. Występują one w skórze, mięśniach, kościach i narządach znajdujących się wewnątrz ciała. Jedne z nich mogą być bardziej wrażliwe niż inne. 

Jednak najbardziej wrażliwą częścią ciała jest rogówka. To część ciała znajdująca się w oku, jest ona przezroczysta i pokrywa źrenicę. Jeśli ją zadraśniemy lub gdy pęknie jest źródłem bardzo bolesnego cierpienia. 

Organizm jednak wytwarza na niej i na innych wrażliwych miejscach, warstwę ochronną. Znajdują się one m.in. na stopach czy dłoniach. Tam gdzie mamy grubszą skórę znajduje się mniej receptorów bólowych i dlatego jest ona mniej wrażliwa. 

Jeśli chodzi natomiast o nasze narządy wewnętrzne to, gdy znajdujemy się na stole operacyjnym są one przecinane, miażdżone i nie wywołują bólu. Natomiast są wrażliwe na wzdęcia, skurcze, pęknięcia, zapalenia czy krwawienia. 

Najmniej wrażliwym miejscem na ciele jest mózg, ponieważ ma on bardzo mało receptorów bólowych. Wrażliwe natomiast są opony mózgowe np. na ucisk. 

...