pytanie zadane 11 grudnia 2015 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy
Jakie to są układy?

1 odpowiedź

odpowiedź 11 grudnia 2015 przez użytkownika

W organizmie człowieka znajduje się 9 układów. Są to:

1. układ pokarmowy, czyli trawienny. Wytwarza on enzymy trawienne, służy do pobierania i trawienia pokarmu oraz do wchłaniania składników odżywczych i usuwania niestrawionych resztek.

2. układ oddechowy. W jego skład wchodzą drogi oddechowe oraz płuca. Jest on rozbudowany i dzięki temu może odbywać się wymiana gazowa między krwią a środowiskiem zewnętrznym. By praca ta była skuteczna należy dostarczać organizmowi tlen.

3. układ krążenia, czyli krwionośny. Tworzy go serce i naczynia krwionośne. Zadaniem krwi jest transportowanie tlenu i dwutlenku węgla, a także substancji odżywczych i mocznika. Wraz z limfą odgrywa ważna rolę w termoregulacji i wypełnia naczynia chłonne. 

4. układ wydalniczy. W jego skład wchodzą nerki i drogi moczowe. Jest on zdolny do aktywnej regulacji składu powstającego moczu. Służy głównie do usuwania zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii z krwi.

5. układ rozrodczy. Składa się z jajników lub jąder oraz ich struktur. Dzięki niemu możliwy jest rozród, czyli utrzymywanie ciągłości gatunku.

6. układ narządów ruchu. To głównie szkielet oraz mięśnie. W jego skład wchodzą kości, chrząstki, więzadła i mięśnie. Wspiera on i chroni miękkie części ciała.

7. układ nerwowy. Występuje w nim mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy i narządy zmysłu. Komórki tego układu zamieniają różne bodźce na impulsy elektryczne. Dzięki temu układowi można odbierać bodźce z zewnątrz, jak i z wewnątrz.

8. układ dokrewny (wewnątrzwydzielniczy). Tworzy go np. przysadka, która wydziela hormony bezpośrednio do krwi. Ten układ wraz z nerwowym zapewniają kontrolę nad czynnościami życiowymi.

9. układ powłokowy. Składa się ze skóry i jej wytworów, czyli np. włosów czy paznokci. Układ ten chroni ciało, wpływa na termoregulację i odbiera bodźce z zewnątrz.  

...