Dieta dla naszego mózgu

pytanie zadane 8 czerwca w Zdrowie i uroda przez użytkownika Mini
Jaka powinna być, by mózg funkcjonował prawidłowo?

1 odpowiedź

odpowiedź 8 czerwca przez użytkownika fasolka

Nasz mózg potrzebuje nieprzerwanie energii, ponieważ pracuje cały czas, nawet wtedy, gdy śpimy. Energię czerpie on z tego co jemy. 

Najlepsze dla naszego mózgu są węglowodany (chleb, makaron, ryż), które następnie rozkładane są na glukozę. Ta natomiast dostaje się do wszystkich komórek naszego organizmu. Choć mózg to tylko 2% całego naszego organizmu, to potrafi dużo "zjeść" i zużyć na swoje funkcjonowanie 1/5 energii dostarczanej całemu organizmowi. By mózg był zdrowy potrzebuje 10 razy więcej krwi niż mięśnie, a to dlatego, że mózg nie magazynuje glukozy (cukru) tak jak mięśnie i musi w związku z tym być cały czas odżywiany. Bez glukozy natomiast mózg nasz nie miałby energii do pracy, czyli do przekazywania informacji między komórkami nerwowymi naszego ciała. 

Mózg nie lubi natomiast tłuszczów i białek, które znacznie trudniej przekształcają się w glukozę. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba to i one dostarczą do mózgu glukozę, ale zacznie się przy tym wydzielać substancja toksyczna - ketony. wówczas odczujemy to jako rozdrażnienie, apatię czy zmęczenie.

Jeśli chodzi o białko to mózg oczywiście też go potrzebuje, ponieważ to z niego produkowane są ważne substancje chemiczne (neuroprzekaźniki). Najlepszym źródłem białka dla mózgu są ryby, produkty mleczne i chude mięso. 

...